Remont Dachu

Remont dachu to bardzo ważny proces. Uszkodzony dach stwarza zagrożenie dla kondycji budynku a w konsekwencji i dla jego mieszkańców. Niekiedy wymagana jest drobna naprawa, a czasem należy przeprowadzić gruntowy remont. Wiąże się to z dużymi kosztami prac. Podczas każdej rewitalizacji dachu należy zadbać o wiele kwestii. Między innymi o odpowiednie ocieplenie. Remont dachu można podzielić na prace zewnętrzne oraz wewnętrzne. Zależy to od źródła problemu. Do najczęstszych problemów zewnętrznych zaliczamy:

  • przeciekający dach
  • nieszczelne rynny
  • pęknięcie, pogięcie, zerwanie lub ubytek w powłoce dachowej
  • zabrudzenie lub rdzewienie powłoki dachowej

Z wewnętrznych należy wymienić:

  • pękanie, skręcenie drewnianych elementów więźby dachowej
  • brak szczelności przed przedmuchami wiatru
  • zawilgocenie więźby lub materiału ociepleniowego
  • nieszczelności w materiale służącym do ocieplenia
  • mostki termiczne

W razie poważniejszych problemów należy wezwać fachowców jak dekarzy lub konstruktorów. 

Formalności oraz zgłoszenia przy remoncie dachu

W kwestiach formalnych wszytko zależy od rozmiaru zmian, jakie właściciel chce wprowadzić w swoim domu. Prawodawstwo reguluje co podlega pod:

  • pozwolenie: wszystkie nadbudowy domu powodujące zwiększenie kubaturę budynku. Pod pozwolenie na budowę podlega także wymiana połaci dachowej, która zmieni jej kąt nachylenia. Odpowiednich uzgodnień wymagają prace modernizacyjne, mogące wpływać na sąsiadujące z naszą działki lub budynki. Najczęściej dotyczy to budownictwa szeregowego lub bliźniaczego. Gdy budynek lub obszar figuruje w rejestrze zabytków także wymagane jest pozwolenie na budowę.

 

  • zgłoszenie: mniejsze prace remontowe dachu oraz ocieplanie poddaszy budynków poniżej 25 metrów bezspornie nie wymaga pozwolenia na budowę. Wystarczy jedynie zgłoszenia prac ociepleniowych starostwu powiatowemu, do którego się przynależy. Zgłoszenia robót ociepleniowych należy dokonać minimum na 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia robót budowlanych. W takim czasie stosowny urząd ma czas na wniesienie sprzeciwu. Jeśli do 30 dni nie otrzymamy informacji negatywnej uznaje się ją za pozytywną.

 

  • brak służbowych kroków: wszystkie prace polegające na odtworzeniu stanu przed remontem wraz z tymi samymi parametrami. Nie ogranicza nas jednak rodzaj wcześniej użytego materiału. Od woli właściciela zależy czy wykorzysta ten sam czy zastosuje inny.

Szczegółowych informacji udziela Inwestorom starostwo powiatowe, do którego się przynależy.

remont dachu
remont pokrycia dachowego z pianki pur

Wymiana pokrycia od zewnętrznej strony domu

Domy posiadają różne pokrycia dachów. Część z nich uzależniona jest od kształtu pokrycia dachowego oraz kąta jego nachylenia. Dla dachów płaskich najpopularniejszym rozwiązaniem jest:

  • papa
  • pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa
  • styropapa,
  • membrany EPDM lub PVC

Dla dachów o większym kącie nachylenia popularnymi rozwiązaniami są:

  • dachówka betonowa lub ceramiczna,
  • gonty,
  • blacha trapezowa lub płaska
  • płyty PIR
  • blachodachówka.

W zależności od użytego materiału łatwiej lub trudniej będzie naprawić powstały problem. Przy niektórych, będzie to wymagać zmiany nawet całości pokrycia dachowego. Większość z nich pozwoli jednak na częściową wymianę pokrycia dachowego lub na miejscowe naprawy elementów. Często, ale nie zawsze zakres prac wiąże się to z likwidacja aktualnego pokrycia dachu. Wyjątkiem jest tu na przykład zastosowania piany poliuretanowej zamkniętokomórkowej. Nową powłokę, dzięki bardzo dobrej przyczepności tego materiału, wykonuje się bezpośrednio na poprzednią. Pozwala to uniknąć dodatkowych kosztów w postaci demontażu, wywozu oraz utylizacji starego poszycia.

 

Remont wewnętrznej strony dachu — metody ocieplenia

    Może zdarzyć się, że zakres remontu prócz zewnętrznego pokrycia dachowego będzie musiał objąć także stronę wewnętrzną. Problem może dotyczyć takich elementów jak więźba dachowa czy materiały do ocieplenia. Więźba w domach jednorodzinnych najczęściej wykonana jest z drewna. Skutkuje to ryzykiem zawilgocenia, zagrzybienia czy wygięcia się elementów konstrukcji. Zagraża to stabilności całości dachu. W takim przypadku warto wezwać specjalistę, który zaproponuje najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie. Przy zagrzybieniu warto ten element usunąć i wzmocnić nowym. Całość więźby trzeba także zabezpieczyć specjalnymi preparatami zwiększającymi odporność drewna. Do wzmacniania najczęściej stosuje się stalowe lub drewniane obustronne nakładki wzmacniające sztywność konstrukcji. Oprócz więźby uszkodzeniu może ulec izolacja termiczna dachu. Ze względu na różnice we właściwościach problemy mogą spowodować większe lub mniejsze zniszczenia w materiale izolującym. Do wewnętrznych ociepleń najczęściej wykorzystywane są:

    • wełna mineralna
    • piana poliuretanowa
    • celuloza
    • płyty polistyrenem

    Dla przykładu można posłużyć się najczęstszym przypadkiem, jakim jest przeciek dachu. Prowadzi on do zawilgocenia materiału i zwiększenia wilgotności w przegrodzie dachowej. Co w konsekwencji osłabia więźbę i prowadzi do zagrzybienia konstrukcji dachu. Ważne jest też zapewnienie wentylacji, dzięki której pozbędziemy się nadmiaru wilgoci z powietrza. Różne materiały różnie reagują na wodę:

    • Wełna mineralna przy zamoknięciu traci swoje właściwości izolacyjne.
    • Celuloza także traci właściwości do tego jej ciężar może zwiększyć się dla konstrukcji dachu niebezpiecznie.
    • Piana, nawet jeśli zamoknie po wysuszeniu sama odzyskuje wartości ociepleniowe.

    Najczęstsze błędy przy wykonaniu ocieplenia

    Nieprawidłowa wybór lub montaż materiału może odebrać skuteczność zastosowanej izolacji. Prowadzi to do sytuacji, w której poddasze, a nawet cały budynek podczas lata będą zbyt nagrzane. Analogicznie w zimie ucieknie sporo wytworzonego ciepła. Warto zatem zainwestować w dobre materiały termoizolacyjne. Istotny jest też wybór wykonawcy. Czego unikać i co sprawdzać przy zastosowaniu materiałów ocieplających? Przy wyborze wełny istotna jest dokładność — szczególnie przy skomplikowanych dachach. Przy układaniu musi być sucha. Stosujemy minimum 2 warstwy o różnych grubościach. Nie ubijamy. W przypadku ocieplenia poddasza celulozą uważamy na wagę materiału wdmuchanego na nasz strop. Niektóre z dostępnych materiałów potrafią ważyć aż 25 kg/m3. Trzeba zadbać o szczelne podłoże przed wykonaniem prac. Przy pianie trzeba wynająć profesjonalną ekipę remontową, gdyż występuje potrzeba użycia specjalistycznego sprzętu.

     

    Kiedy najlepiej wykonać remont dachu ocieplając go

    Prace zewnętrzne na dachu najlepiej wykonać wiosną, latem lub wczesną jesienią. Dla bezpieczeństwa pracowników najlepiej unikać prac w zimie oraz w deszczowe dni. Pokrycie dachowe, po którym chodzą wykonawcy powinno być suche. Wewnętrznie zaś remont dachu można wykonać niezależnie od pory roku. Warto jednak wcześniej zaznajomić się z wymaganymi warunkami, w jakich można prowadzić prace. Najistotniejsza jest tu temperatura oraz wilgotność podłoża natrysku oraz powietrza w budynku.

    Ile kosztuje remont dachu pianką pur

    Decydując się na ten krok, warto zorientować się, ile kosztuje remont dachu. Koszt zależny jest od wymaganej wielkości prac. Wycenę oczywiście mogą dokonać fachowcy, którzy sprawdzą jakie prace należy wykonać. Podczas renowacji dachu, należy sprawdzić bieżący stan izolacji. Niewystarczające doszczelnienie może wpłynąć na straty w bilansie energetycznym całego domu, narażając domowników na zwiększone koszty. Warto zatem zainwestować w dobre materiały termoizolacyjne. Ocieplanie pianką poliuretanową (PUR) otwarto-komórkową, to świetne rozwiązanie. Doszczelnia i zabezpiecza: poddasza, ściany, sufity oraz stropy. Jeżeli chcesz zabezpieczyć i ocieplić poddasze, możesz zrobić to od wewnątrz. Warto pamiętać, że ocieplenie dachu pianką to jedno z najbardziej ekonomicznych metod. Przy jej aplikacji nie powstają szczeliny, mostki termiczne, przez które następuje utrata ciepła. Nie pozwalają też na dostanie się zimnego powietrza do wewnątrz, gdyż znika problem przedmuchów wiatru. Piana mocno przylega do krokwi, nie tworząc niepotrzebnych dziur oraz przerw termoizolacji. Jest nie tylko energooszczędna, lecz także niezwykle trwała technologia.

    Nie powinno się zbyt długo czekać z remontem dachu. W przypadku natychmiastowej naprawy stwarza ogromne zagrożenie oraz naraża użytkowników na niepotrzebne koszty. Przy remoncie dachu należy zadbać o wszystkie istotne rzeczy, w tym również o właściwe ocieplenie. Wybierz odpowiedni rodzaj ocieplenia, który posłuży Ci przez lata i nie będzie wymagać szybkiej zmiany co pozwoli Ci zmniejszyć koszty. W tym przypadku najlepiej wybierać sprawdzone i polecane metody jak pianka PUR.

    Poddasze po remoncie pianką pur
    Remont pokrycia od wewnętrznej strony

    TermoPiana OK – Idealna przy remontach dachów

    Nasz rodzaj pianki pur otwarto-komórkowej, jakim jest Termopiana OK z powodzeniem stosowany jest przy wielu remontach dachów. W różnych obiektach, zwłaszcza w tych, które posiadają skomplikowaną konstrukcję więźby. Sprawdza się nawet w trudnodostępnych miejscach poprzez natryskowy sposób jej nakładania. Materiał ten stworzony specjalnie do wewnętrznych ociepleń posiada przebadane i udokumentowane właściwości ociepleniowe. Takie jak:

    • brak spoin w jednolitej warstwie izolacyjnej
    • bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła 
    • paro-przepuszczalność, poziom oporu dyfuzyjnego wodnej pary mieści się w zakresie 3-4
    • lekkość, tylko około 2 kg na 1 m2 (przy natrysku grubości 20 cm)

    Jeśli myślisz o remoncie dachu, a zarazem o zmianie izolacji zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami. Wstępny koszt całości prac otrzymają Państwo już przez telefon. Umów się na bezpłatną wizję na miejscu przyszłych prac.

    Telefon: 32/214-45-80 E-mail: biuro@piana-ok.pl