...

Pianka natryskowa — czym jest izolacja natryskowa z piany pur (poliuretanowa) i jak działa?

W dzisiejszych czasach pianka natryskowa staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w budownictwie. Dlaczego? Ponieważ ma wiele zalet!  Jeżeli szukają Państwo rozwiązania dla ocieplenia i izolacji akustycznej swojego domu, umożliwiającego zaoszczędzić pieniądze w przyszłości to będzie dobry wybór. Warto zapoznać się z korzyściami z użycia piany poliuretanowej otwartokomórkowej. Poniżej więcej szczegółów.

Izolacja z pianki natryskowej pur

Co to jest pianka natryskowa?

Pianka poliuretanowa natryskowa, znana również jako pianka PUR, to materiał  stosowany do izolacji, uszczelnienia, ocieplenia, a nawet wygłuszenia powierzchni.

Jest ona wytwarzana poprzez reakcję dwóch składników: poliolu i izocyjanianu, które łącząc się, tworzą piankę. Najczęściej można spotkać ją w dwóch typach: otwartokomórkowej  i zamkniętokomórkowej. Odmiana zamkniętokomórkowa wybierana jest zwykle do zaizolowania zewnętrznych jak dachy, stropodachy czy fundamenty. My jednak skupimy się tutaj na pierwszej odmianie o budowie otwartych komórek. Charakteryzuje się strukturą, w której duża część komórek zostaje otwarta. To właśnie w nich zostaje wstrzymywane uciekające komfortowe powietrze. Zastosowanie pianki otwartokomórkowej PUR obejmuje wszystkie wewnętrzne części domu. Jednak najczęściej stosuje się ją do ocieplania: poddaszy, ścian, stropów, oraz sufitów. Ten materiał budowlany gwarantuje poprawę efektywności energetycznej budynków. Dlatego zaleca się jej użycie zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym.

Budowa domu
Planowanie domu

Jak działa izolacja natryskowa z piany pur?

Ogromna przewaga ocieplenia pianką jest metoda jej aplikacji. Nakładanie warstwy izolacji metoda natrysku staje się proste, dokładne, czyste oraz szybkie.

 1. Prostota polega wykorzystaniu zestawu narzędzi ułatwiających pracę natrysku pianki poliuretanowej. Wypełnienie wolnej przestrzeni między konstrukcją przegrody czy nałożenie warstw jej pokrywającą nie stanowi problemu.
 2. Dokładność uzyskuje się poprzez bliskość pracownika aplikującego pianę na zlecone podłoże. Nieduża końcówka zestawu, czyli pistolet w jego rękach ułatwia dotarcie w trudno dostępne przestrzenie. Wszędzie tam, gdzie nie dotrze ręka,  dotrze sama piana wytryśnięta z pistoletu. Na podłożu, którym wyląduje, zwiększy swoją objętość, dodatkowo uszczelniając wszelkie szczeliny, dziury oraz nierówne powierzchnie.
 3. Czystość. Pracownicy przed wykonaniem prac zabezpieczają wszystkie elementy przed zabrudzeniem. Nie występuje także problem z przeniesieniem materiałów po pomieszczeniach, które nie są ocieplane.
 4. Szybkość uzyskuje się przede wszystkim przez przyczepność piany. Jest na tyle duża, że pozwala na brak zastosowania tradycyjnych sposobów mocowania. Łatwość jej podania w miejsce prac (poprzez węże) pomaga znacznie skrócić czas ocieplania piana pur.
Nakładanie izolacji metodą natryskową
Wykonanie ocieplenia poprzez natrysk pianki pur

Przewaga nowoczesnej technologii nad innymi materiałami

Pianka natryskowa pur ma cechy, dzięki którym może uzyskać przewagę nad innymi produktami do ocieplenia. Jak wełna czy styropian. Są nimi:

Jednolitość Warstwa po natrysku oprócz wypełnienia szczelin i niedoskonałości tworzy całość bez łączeń oraz innych spoin. Gwarantuje to brak mostków termicznych na powierzchni całej struktury. A to właśnie one powodują największe straty dla całego domu jednorodzinnego.
Elastyczność Nie dość, że precyzyjnie dopasowuje się do kształtu powierzchni to jeszcze „pracuje” wraz z resztą budynku wiec minimalizujemy ryzyko powstania pęknięć.
Szybkość Prace jak już zostało to opisane wcześniej, wykorzystując metodę natryskową pozwalają w 1 dzień wykonać nawet do 300m2 izolacji.
Dostępność Charakterystyka materiału izolacyjnego — jego właściwości rozprężające wraz z technologią jego nakładania umożliwiają jego aplikacje nawet w miejscach, do których ciężko dotrzeć, stosując tradycyjne odpowiedniki.
Przyczepność Wysoka przyczepność pozwala na jej zastosowanie na prawie wszystkich powierzchniach. Od konstrukcji szkieletowych, stalowych, aż po najczęściej spotykane jak deskowania czy folie paroprzepuszczalne i membrany.
Uniwersalność Można go stosować wewnątrz budynków mieszkalnych, ale także przemysłowych. Jak: hale, magazyny, garaże czy nawet budynki inwentarskie.
Stałość Wraz z upływem czasu nie dojdzie do zmiany jego kształtu i opadania. Po natrysku nie pyli oraz nie kruszy się.
Standardowość Nowoczesna technologia w niczym nie przeszkadza w zastosowaniu standardowego zamknięcia termoizolacji stelażem w zabudowie z płyt kartonowo-gipsowych.
Trwałość Często wykorzystywany do termomodernizacji ze względu na bardzo dobra trwałość właściwości użytkowych. Minimum 20 lat.
Izolacyjność Bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła 0,038 W/mK
Lekkość Dzięki swojej niskiej gęstości okazuje się doskonałym narzędziem do docieplenia poddasza, przy których konstrukcjach nie można za bardzo obciążać,
Łatwość dostarczenia Natryskowa pianka powstaje dopiero na miejscu budowy. Na miejsce dociera w dwóch osobnych składnikach. Przez co jest naprawdę łatwa w transporcie.

Pianka natryskowa pur na poddaszu
Dom jednorodzinny

Izolacja termiczna — jak ocieplać pianką pur

Dla inwestora jedną z najważniejszych cech powinno być, osiągniecie jak najlepszej efektywności energetycznej budynku. Ważne jest również przestrzeganie aktualnych przepisów i norm. Poświadczyć o tym certyfikaty energetyczne informujące o poziomie efektywności danego budynku. Przynosi to wiele korzyści. W tym: zmniejszenie rachunków za energię, poprawę komfortu mieszkańców, ochronę środowiska i redukcję emisji gazów cieplarnianych do środowiska naturalnego. Dla ociepleń liczy się ją od fundamentów aż po dach. Dla przegrody dachowej można ją uzyskać, stosując odpowiednią grubość warstwy z piany otwartokomórkowej.

Parametry izolacyjne zwiększają się wraz ze wzrostem grubości izolacji. Żeby spełniać aktualne przepisy — należy zastosować powłokę posiadającą 24 cm grubości. Dzięki czemu współczynnik izolacyjności będzie wynosił na przegrody wymagane 0,15. Jeśli aspiruje się do uzyskania domu pasywnego gdzie przegroda musi spełnia U=0,10. Należy wtedy poprzez natrysk piany o współczynniku (λ) wynoszącym 0,038 stworzyć powłokę, która w przekroju będzie mieć 36 cm.

Uwzględniając jakość izolacji, powinno się pamiętać o wyborze sprawdzonej firmy z doświadczeniem. Ważne, żeby jakość wykonania izolacji była na najwyższym poziomie. Uzyskuje się to w połączeniu doświadczenia i profesjonalnego sprzętu. Dlatego warto skorzystać z usług naszej renomowanej firmy specjalizującej się w ocieplaniu poddaszy. Oferujemy kompleksowe rozwiązania, które zapewnią Ci komfort termiczny i znaczące oszczędności energetyczne.

Nasz zespół doświadczonych fachowców wykorzystuje najnowsze technologie i metody izolacji, aby zapewnić efektywną termoizolację. Twój dom zaś, będzie lepiej chroniony przed warunkami zewnętrznymi. Wszystko to oszczędzając Twoje pieniądze za nadmierne użycie ogrzewania i klimatyzacji.

Ocieplenie pianą natryskową pur — jakie są korzyści z użycia pianki poliuretanowej otwartokomórkowej?

Pianka natryskowa to materiał, który może przynieść wiele korzyści. Najważniejsze to:

 1. Oszczędność pieniędzy Inwestora: to chyba najważniejsza z nich. Lepsze docieplenie to mniejsze zużycie surowców grzewczych, a więc i mniejsze opłaty Inwestora w przyszłości.
 2. Wydajność energetyczna: Ma doskonałe właściwości izolacyjne, co przekłada się na poprawę efektywności energetycznej budynku. Dobra izolacja termiczna pomaga zatrzymać ciepło w budynku zimą i chroni przed nadmiernym nagrzewaniem się latem.
 3. Komfort cieplny: Pianką otwartokomórkową można uzyskać skuteczną izolację termiczną. Eliminuje ona mostki termiczne, czyli miejsca, w których ciepło lub zimno przenika przez słabe punkty konstrukcyjne. Utrzymuje stałą temperaturę wewnątrz pomieszczeń, co przekłada się na wyższy wygodę dla mieszkańców.
 4. Redukcja hałasu: Ma również właściwości akustyczne. Działa jako bariera dźwiękowa, absorbując dźwięki i zmniejszając przenikanie hałasu z zewnątrz do wnętrza budynku oraz między pomieszczeniami. To przyczynia się do poprawy komfortu akustycznego wewnątrz budynku, szczególnie w przypadku mieszkań położonych w pobliżu ruchliwych dróg, lotnisk czy innych źródeł hałasu.
 5. Uszczelnienie: Może być stosowana do uszczelniania szczelin i przestrzeni w konstrukcji budynku. Po aplikacji pianka wypełnia wszelkie luki, szczeliny i nieszczelności, tworząc trwałe uszczelnienie. Zmniejsza się niekontrolowany przepływ powietrza, co przyczynia się do poprawy efektywności całej izolacji. Zapobiega też przedostawaniu się zanieczyszczeń zewnętrznych, pyłów czy owadów do wnętrza budynku.
 6. Zmniejszenie ryzyka powstania wilgoć i pleśń: Otwartokomórkowa piana jest paro przepuszczalna. Co minimalizuje ryzyko wystąpienia problemów związanych z wilgocią, takich jak powstawanie pleśni, rozwój grzybów.
 7. Trwałość i długowieczność: Jest odporna na osiadanie, deformacje i rozpad. Do tego jej właściwości utrzymują się przez minimum 20 lat. Dzięki czemu właściciel może cieszyć się korzyściami związanych z izolacją przez wiele lat bez konieczności regularnego konserwowania lub jej wymiany.
 8. Szybkość wykonania: wykorzystanie metody z użyciem pistoletu natryskowego to jedna z najszybszych metod na rynku budowlanym. Nie wstrzymuje ona innych prac, co pozytywnie wpływa na ich terminowość.
 9. Kwestie ekologiczne: Do oczywistych jak zmniejszenie zużycie surowców oraz emisji gazów cieplarnianych dochodzi jeszcze podleganie recyklingowi i ponownemu użyciu.

Zobacz Podobne Artykuły

Izolacja dachu skośnego to podstawa każdego domu?

Izolacja dachu skośnego to podstawa każdego domu?

Statystyki pokazują, że dobra izolacja dachu może znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie. Wybór właściwego materiału ma znaczenie dla wydajności ocieplenia całego budynku. Dom dzięki nowej powłoce izolującej uzyska stabilniejszą temperaturę wewnątrz budynku przez...

Jak zabezpieczyć poddasze przed kunami

Jak zabezpieczyć poddasze przed kunami

Często uważa się, że walka z kunami i innymi szkodnikami na poddaszu to zadanie skomplikowane i nieskuteczne. Nic bardziej mylnego! Istnieją metody, które nie tylko efektywnie chronią nasze strychy przed nieproszonymi gośćmi. Poprawiają również izolacyjność termiczną...

Jaka grubość pianki pur na poddasze ?

Jaka grubość pianki pur na poddasze ?

Izolacja poddasza to kluczowy element zapewniający komfort termiczny w każdym domu. Wybór odpowiedniej grubości ocieplenia z pianki poliuretanowej otwarto-komórkowej jest  inwestycją w oszczędność energii. Odpowiednio dobrana przyczynia się do utrzymania ciepła w...

Ta strona używa plików cookies! Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.