Ocieplenie strychu. Zmiana na poddasze użytkowe dzięki piance

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak skutecznie ocieplić strych w swoim domu? Pianka pur otwarto-komórkowa okazuje się doskonałym wyborem, przynoszącym wiele korzyści. W niniejszym artykule przyjrzymy się zaletom stosowania tego rodzaju izolacji, procesowi jej aplikacji. Jej bezpieczeństwem i trwałością, a także porównamy ją z innymi materiałami do tego służącymi. Omówimy również koszty i oszczędności związane z taką izolacją. Na końcu postaramy się odpowiedzieć na często zadawane pytania. Zapraszamy do lektury. Poznaj szczegóły tego innowacyjnego rozwiązania i zdecyduj, czy jest to właściwa opcja dla Ciebie.

Położona warstwa ocieplenia
Ocieplenie pianka pur

Zalety stosowania pianki pur otwarto-komórkowej w ocieplaniu strychu

Piana pur otwarto-komórkową przynosi wiele korzyści, które sprawiają, że jest to doskonałe rozwiązanie dla każdego chcącego zmienić strych nieużytkowy w przydatne pomieszczenie. Wysoka efektywność termoizolacyjna sprawia, że strych staje się cieplejszy w zimie. Przekładając się na niższe rachunki za ogrzewanie. Utrzymuje on też dłużej chłodne powietrze w gorące lato, przez co zmniejsza koszty za klimatyzację. Ponadto warto dowiedzieć się, jakie jeszcze zalety posiada ten materiał. Takie jak:

 • Łatwość aplikacji. Wykorzystywany przy pracach zestaw pozwala z łatwością dotrzeć materiałowi w każde miejsce.
 • Paro-przepuszczalność. Materiał pozwala na swobodne przepuszczanie pary wodnej, co pomaga zapobiegać powstawaniu wilgoci i pleśni.
 • Trwałość. Jest odporny na starzenie się, co sprawia, że jej właściwości izolacyjne utrzymują się przez długie lata.
 • Ekologiczny. Poprawia efektywność energetyczną budynku, zmniejszając wydzielane dwutlenku węgla do środowiska.
 • Izolacja akustyczna. Dzięki swojej strukturze wycisza dźwięki przedostające się z otoczenia domu.
 • Rozszerzalność. Wzrost we wszystkie kierunki dopiero na wskazanym podłożu. Ułatwia pianie dostać się w każdy zakamarek czy szczelinę. Taka szczelność nie pozwala uciekać uzyskanemu powietrzu.
 • Przyczepność. Materiał może być natryskiwany na prawie każdą powierzchnię m.in. deski, membranę lub płyty.
 • Precyzja natrysku. Bliskość pracownika- aplikatora przy wykonaniu natrysku pozwala na bardzo dokładne wykonanie zadania.

Proces aplikacji pianki poliuretanowej krok po kroku

Przygotowanie powierzchni przed aplikacją pianki pur otwarto-komórkowej jest kluczowe dla uzyskania optymalnych rezultatów. Należy upewnić się, że powierzchnia jest czysta, sucha i wolna od wszelkich zanieczyszczeń, takich jak kurz, oleje czy farby. W przypadku drewnianych konstrukcji więźby na krokwie można zastosować impregnat chroniący przed szkodnikami i wilgocią. Obowiązkowe przed rozpoczęciem prac jest sprawdzenie wilgotności i temperatury powietrza oraz podłożą. Jak również należy zabezpieczyć wszelkie instalacje elektryczne, wentylacyjne i elementy, które mają nie ulec zabrudzeniu.

Sam proces aplikacji piany polega na równomiernym rozpyleniu jej na powierzchni strychu za pomocą specjalistycznego sprzętu. Jest to materiał dwuskładnikowy, który po wymieszaniu reaguje ze sobą. Tworząc lekką i miękką strukturę, po wzroście. Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów podczas natrysku:

 • Grubość warstwy: zalecana grubość warstwy pianki otwarto-komórkowej wynosi od 15 do 25 cm. Dokładnie może to doradzić specjalista, który będzie odnosił się do wymagań termoizolacyjnych budynku. Przy remoncie nie ma jednak obowiązku spełnienia powyższych wymagań. Wybór ostatecznej grubości zależeć będzie od właściciela.
 • Temperatura otoczenia i podłoża: optymalna temperatura podczas aplikacji to minimum 5°C. Należy unikać aplikacji w warunkach zbyt niskich  temperatur, gdyż może to wpłynąć na jakość izolacji.
 • Wilgotność otoczenia: maksimum 70% zaś dla podłoża to maks. 15%. Te wartości pozwalają wykonać natrysk bez obawy odpowiednie ocieplenie poddasza.

Po zakończeniu prac natryskowych należy odczekać około 24 godzin, aby materiał uzyskać wszystkie swoje właściwości. Następnie można przystąpić do ewentualnych prac wykończeniowych, takich jak montaż płyt gipsowo-kartonowych. 

Strych przed pracami
Ocieplenie strychu
piana na strychu

Czym ocieplić strych? Porównanie piany z: wełną mineralną, granulatem celulozowym i styropianem

Wybór odpowiedniego materiału termoizolacyjnego jest kluczowy dla osiągnięcia optymalnej efektywności energetycznej budynku. Pianka pur otwarto-komórkowa w porównaniu z innymi materiałami izolacyjnymi, takimi jak wełna mineralna czy styropian, oferuje szereg zalet. Po pierwsze, jej współczynnik przewodzenia ciepła jest podobny, jednak nie ma ryzyka powstania mostków cieplnych. Ponadto, dzięki swojej strukturze otwarto-komórkowej, zapewnia przepuszczalność pary, co przekłada się na zdrowszy mikroklimat wewnątrz budynku.

Warto również zwrócić uwagę na łatwość aplikacji piany, która może być natryskiwana na różne powierzchnie, w tym skomplikowane konstrukcje dachowe. Po zalaniu większość materiałów traci swoje właściwości. Pianę wystarczy jedynie wysuszyć, żeby wszystkie wróciły. W porównaniu z innymi materiałami izolacyjnymi jest bardzo elastyczna i świetnie przylega do powierzchni, co gwarantuje trwałość i stałość powłoki. Na co zwrócić uwagę przy wyborze materiału izolacyjnego?

 • Współczynnik przewodzenia ciepła. Im niższy, tym lepsza izolacyjność, im lepsza izolacyjność, tym mniejsze rachunki za ogrzewanie i klimatyzację.
 • Przepuszczalność pary wodnej. Wpływa na mikroklimat wewnątrz budynku, zmniejsza ryzyko gnicia konstrukcji połaci dachu, jak i zagrzybienia pomieszczeń.
 • Łatwość aplikacji. Ważna przy skomplikowanych konstrukcjach dachowych, ułatwia dotarcie w trudnodostępne miejsca.
 • Elastyczność i przyleganie do powierzchni. Minimalizuje ryzyko mostków termicznych i przedmuchy wiatru.

Koszty i oszczędności związane ze zmianą na poddasze użytkowe

Wykorzystanie pianki poliuretanowej do m.in. ocieplenia strychu nieużytkowego czy innej najwyższej kondygnacji budynku może przynieść znaczące oszczędności na kosztach ogrzewania budynku. Dzięki swoim właściwościom materiał ten pozwala na utrzymanie stabilniejszej temperatury w pomieszczeniach. Co przekłada się na mniejsze zużycie energii. Warto zwrócić uwagę na fakt, że inwestycja w natrysk likwiduje straty ciepła, zwracając się zazwyczaj już po kilku latach, a korzyści płynące z tego rozwiązania są odczuwalne przez długie lata.

Przy planowaniu termoizolacji strychu warto uwzględnić koszty związane z zakupem materiałów oraz pracą ekipy montażowej. W przypadku piany pur, cena za metr kwadratowy zawiera kompleksowe wykonanie usługi. Porównując możliwe metody, należy więc wziąć pod uwagę wszystkie czynniki. W tym: użycie profesjonalnego sprzętu, koszt transportu czy wynagrodzenie ekipy montażowej. Tak zestawiając koszty, okazuje się, jak opłacalne jest dane rozwiązanie.

Bezpieczeństwo i trwałość izolacji poddasza 

Bezpieczeństwo użytkowania izolacji strychu materiałem otwarto-komórkowym jest jednym z kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę. Piana charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością pary wodnej. Co przekłada się na zdolność do paro-przepuszczalności („oddychania” przegrody). Upraszcza to rozwiązanie problemów z wilgocią oraz pleśnią. Istotne jest też sprawdzenie wentylacji domu. Ponadto, dzięki swojej elastyczności, doskonale przylega do powierzchni, nie odspaja się i nie opada. Tworzy bardzo trwałą warstwę, służącą bez utraty swoich właściwości przez minimum 20 lat. Nie tworzy ona także komfortowych warunków dla szkodników, takich jak gryzonie czy owady. Na koniec podlega także recyklingowi.

Wpływ warstwy termoizolacji na komfort w domu

Stosowanie pianki pur otwarto-komórkowej w ociepleniu stropu przyczynia się do znacznego poprawienia komfortu termicznego w całym domu. Dzięki swoim właściwościom izolacyjnym ten materiał skutecznie zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku. Ponadto doskonale radzi sobie z redukcją hałasu. Co jest szczególnie istotne w przypadku domów położonych w hałaśliwym otoczeniu. W porównaniu do innych materiałów izolacyjnych, takich jak wełna mineralna czy styropian, piana poliuretanowa charakteryzuje się podobnym współczynnikiem przewodzenia ciepła. Wszystkie materiały ma wartości zbliżone, wynoszące odpowiednio 0,038 W/mK do 0,040 W/mK. Oznacza to, że wybór będzie zależeć także od innych czynników.

Materiał izolacyjny
Współczynnik przewodzenia ciepła (W/mK)
0,038
Wełna mineralna
0,040
Styropian
0,038

 

Chcąc ocieplić dom, to przestrzeń pod dachem np. strych nieużytkowy najczęściej okazuje się najlepszym miejscem dla izolacji termicznej. Warto pomyśleć  także o dociepleniu  natryskiem uszczelniając legary na podłożu. Tak czy inaczej, pianka spełnia swoją funkcję. Zapewnia termoizolacje pomieszczeń znajdujących się poniżej oraz znacznie poprawia właściwości izolacyjne całego domu.

Budynki mieszkalne
Dom jednorodzinny

Najczęściej zadawane pytania dot. ocieplenia strychu pianką.

W przypadku wyboru pianki pur otwarto-komórkowej warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii izolacyjności cieplej. Wśród nich znajdują się m.in. właściwości ociepleniowe, paro-przepuszczalność oraz odporność na wilgoć. W celu lepszego zrozumienia tego materiału przedstawiamy listę najczęściej zadawanych pytań dotyczących tego zagadnienia:

 1. Czy piana jest trwała i odporna na czas?
  Tak, to materiał wyjątkowo trwały, jeśli chodzi o zachowanie swoich właściwości na przestrzeni lat. Nie ulega on degradacji pod wpływem czasu.
 2. Czy zaizolowanie poddasza pianą pur wymaga specjalistycznych umiejętności?
  Aplikacja poprzez natrysk wymaga wprawy oraz specjalistycznego sprzętu, dlatego zaleca się zlecić wykonanie tego zadania doświadczonym firmom.
 3. Czy materiał ten jest odpowiedni dla każdego rodzaju strychu?
  Tak, spełnia on swoją funkcję w większości rodzajów. Jednak warto skonsultować się z fachowcem. Oceni on warunki oraz konstrukcję dachu, aby upewnić się, że jest to najlepsze rozwiązanie dla danego budynku.

Zobacz Podobne Artykuły

Izolacja dachu skośnego to podstawa każdego domu?

Izolacja dachu skośnego to podstawa każdego domu?

Statystyki pokazują, że dobra izolacja dachu może znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie. Wybór właściwego materiału ma znaczenie dla wydajności ocieplenia całego budynku. Dom dzięki nowej powłoce izolującej uzyska stabilniejszą temperaturę wewnątrz budynku przez...

Jak zabezpieczyć poddasze przed kunami

Jak zabezpieczyć poddasze przed kunami

Często uważa się, że walka z kunami i innymi szkodnikami na poddaszu to zadanie skomplikowane i nieskuteczne. Nic bardziej mylnego! Istnieją metody, które nie tylko efektywnie chronią nasze strychy przed nieproszonymi gośćmi. Poprawiają również izolacyjność termiczną...

Jaka grubość pianki pur na poddasze ?

Jaka grubość pianki pur na poddasze ?

Izolacja poddasza to kluczowy element zapewniający komfort termiczny w każdym domu. Wybór odpowiedniej grubości ocieplenia z pianki poliuretanowej otwarto-komórkowej jest  inwestycją w oszczędność energii. Odpowiednio dobrana przyczynia się do utrzymania ciepła w...

Ta strona używa plików cookies! Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.