Co daje skuteczne ocieplanie pianką pur domu?
Temat ocieplenia pianką pur należałoby zacząć od ogólnego zrozumienia potrzeby ocieplania swojego domu. Warto zadać sobie kilka podstawowych pytań, które pomogą nam dokonać najlepszego wyboru skutecznego ocieplenia:
- Dlaczego warto zastosować ocieplenie?
- Jakie miejsca są szczególnie podatne na utratę ciepła?
- Jakie materiały wybrać?
Jak ważne jest ocieplanie domu?
Oprócz oczywistych korzyści jak mniejsze rachunki za ogrzewanie. Przy zastosowaniu dobrych materiałów ociepleniowych dbamy także o kondycję całego budynku. Występuje także między innymi mniejsze ryzyko:
- zagrzybienia lub wystąpienia pleśni w pokojach,
- uszkodzenia fundamentów,
- zawilgocenia drewnianej konstrukcji dachowej.
Istotne jest tu ocieplanie wszystkich elementów zewnętrznych domu. Dachu, ścian oraz fundamentów. Przegrody te można ocieplić od zewnętrznej lub wewnętrznej strony. Do ścian najpopularniejszym rozwiązaniem jest styropian układany od zewnątrz. Pozwala on szybko i w prosty sposób zabezpieczyć i ocieplać powierzchnie poziome budynku. Przy fundamentach oprócz ocieplenia istotnym czynnikiem jest też ochrona przed przedstawianiem się wody wewnątrz domu. Najczęściej stosowany w tym miejscu styropian coraz częściej wypierany jest przez piankę poliuretanową zamkniętokomórkową. Jej właściwości hydroizolacyjne, bardzo dobre parametry ocieplające oraz szybkość prac stanowią o jej głównych zaletach.
Jednak najistotniejsze dla domu jest wykonanie ocieplenia dachu. Przede wszystkim ze względu na zasadę przemieszczania się ciepłego powietrza. Wiemy, że ciepłe powietrze jest lżejsze od zimniejszego. Zimne powoduje wyparcie powietrza o cieplejszej temperaturze. Cieplejsze unosi się do góry i ucieka z budynku przez przegrodę dachową. Badania wskazują na nawet 25%-owy udział powłoki dachowej w stracie ciepłego powietrza. Dlatego tak ważne jest wykorzystanie do ocieplenia dobrej jakości materiałów. Izolację termiczną dachu, tak jak inne elementy domu, można wykonać na 2 sposoby:
- Zewnętrzny — najpopularniejszy przy dachach płaskich lub o niskim spadku. Przy dachach płaskich można zastosować piankę pur o strukturze zamkniętych komórek. Nakłada się ją od zewnętrznej strony, nie tracąc powierzchni wewnątrz domu. Jej jednolita warstwa ochrania budynek przed przeciekami, a zarazem ociepla.
- Wewnętrzny — na poddasza budynków o skośnej konstrukcji.
Pianka pur a poddasze?
Dachy skośne są najczęściej spotykanymi konstrukcjami w całym kraju. Wyróżnić z nich można: dwuspadowe, czterospadowe oraz wielospadowe. W takim przypadku stosuje się ocieplenie na poddasze. Do wewnętrznych ociepleń domów można zastosować różne materiały. Wełnę mineralną, celulozę jednak to ocieplenie pianką pur staje się coraz popularniejsze. Jej właściwości pozwalają na szybkie oraz dokładne wykonanie prac. Charakterystyczne dla pianki jest powstanie materiału o strukturze otwartych komórek dopiero na zleconym podłożu. Tam też mieszają się składniki, które prowadzą do jej wzrostu. Nawet do 10 centymetrów przy pojedynczej warstwie. Rozszerzenie tworzy jednolitą warstwę gwarantującą pozbycie się mostków termicznych. A wykorzystanie metody natryskowej ułatwia dotarcie nawet w miejsca, które są trudno dostępne. Przy dachach wielospadowych ilość łączeń, uskoków oraz załamań powierzchni może tworzyć problemy. Przy użyciu pianki poliuretanowej otwarto-komórkowej ten problem nie występuje.
Ocieplanie TermoPianą OK
W ciągu wielu lat pracy w izolacjach natryskowych poznaliśmy potrzeby klientów. Połączyliśmy je z ogromną ilością zalet, jakie niesie za sobą pianka poliuretanowa tworząc TermoPianę OK. Ten krajowy produkt wyróżniający się niebieskim odcieniem po natrysku zagwarantuje państwu ocieplenie bez mostków termicznych. Po aplikacji materiał nie wydziela nieprzyjemnych zapachów, jest obojętny chemicznie i nietoksyczny. Idealnie nadaje się do ocieplenia poddaszy, sufitów, ścian oraz stropów. Dlatego jest wykorzystywany w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym,
Zalety ocieplania pianką pur otwartokomórkową, korzyści klienta
Z podstawowych zalet, jakie ocieplanie pianką pur niesie dla klienta, wymienić można:
- trwałość materiału (minimum 15 lat)
- brak pylenia się materiału (jednolita struktura)
- brak opadania materiału (jednolita struktura)
- lekkość materiału (warstwa 20 cm grubości/1m2 waży zaledwie około 2 kg)
- przepuszczalność wilgoci (brak skraplania się wody)
- szybkość prac (300 m2 w jeden dzień)
- czystość prac (brak przenoszenia materiału po budynku)
Cena ocieplania pianką pur
Przy wyborze odpowiedniego materiału warto skonfrontować cenę do ich jakości. Należy także zwrócić uwagę co zawiera się w cenie. Przy wyborze pianki poliuretanowej koszt obejmuje całą usługę ocieplenia poddasza. Nie tylko materiału albo cenę wykonania. Na cenę ocieplania pianką pur składają się takie czynniki jak:
- powierzchnia podłoża do ocieplenia
- ilość zużytego materiału
- czas pracy
- odległość od bazy wykonawcy
W dzisiejszych czasach ze względu na dynamiczne zmiany na rynku materiałów budowlanych. Chcąc uzyskać aktualną cenę najlepiej bezpośrednio skontaktować się z wykonawcą. Zadzwonić lub skorzystać z formularza wyceny znajdującej się na stronie internetowej. Po uzyskaniu kilku podstawowych informacji jesteśmy w stanie zaproponować orientacyjną cenę za m2 natrysku.
Kiedy najlepiej ocieplać dom?
Od elementów budynku do ocieplenia, będzie zależało czy należy kierować się porą roku. Oczywiste jest, że wszystkie prace wewnątrz domu można wykonać niezależnie od czasu. Przy pracach na poddaszu istotna jest jednak wilgotność oraz temperatura pomieszczeń. Przy natrysku pianki pur trzeba zwrócić uwagę także na te same czynniki. Jednak odnosząc się nie tylko do powietrza, ale też do podłoża. Na inne prace jak ocieplenie ścian czy fundamentów, wykonywanych od zewnętrznej strony domu, ogromny wpływ mają warunki pogodowe. W szczególności deszcz, mróz oraz wiatr potrafią uprzykrzyć pracę. Niektóre czynniki atmosferyczne mają też negatywny wpływ na właściwości wykorzystywanych materiałów.
Jak czas wpływa na piankę poliuretanową?
Wszystkie elementy domu składają się na całość naszego ocieplenia domu. Wybierając materiał do ocieplania, patrzymy na niego jak na inwestycję. Teraz, ale także przyszłości powinny one zagwarantować nam niższe rachunki. Dlatego po wyborze materiałów z możliwie najlepszymi parametrami izolacyjnymi istotna jest też ich trwałość. Im dłużej zachowają swoje właściwości, utrzymają swój kształt oraz pozostaną na zainstalowanym miejscu tym, większa będzie państwa korzyść. Dlatego ocieplanie pianką pur to jedna z najlepszych metod. Przede wszystkim, pianka zachowuje swoje właściwości izolacyjne minimum przez 15 lat. Po wykonanym natrysku nie zmienia ona swojego kształtu. Jej przyczepność oraz struktura nie pozwolą jej odpaść od podłoża. Nie będzie także występowało zjawisko opadania. Te zalety powodują, że piankę poliuretanową można odbierać jako inwestycję w przyszłość. Gwarantuje bardzo dużo korzyści dla klienta, a potem użytkownika budynku.
Jak wybrać wykonawcę ocieplenia pianką pur swojego domu?
Branża budowlana mieszkaniowa jest jedynym w swoim rodzaju rynkiem. O wyborze klienta najczęściej decyduje polecenie od znajomych lub rodziny, u których wcześniej wykonywane były podobne prace. Decydując się na ocieplenie poddasza sprawdzony wykonawca to podstawa. Dobrze o wykonawcy świadczy także ilość lat spędzonych na rynku. Świadomość klienta prywatnego z roku na rok wzrasta, dzięki czemu coraz częściej prace są zawierane na umowach pisemnych z jasno określonymi warunkami. Doświadczony wykonawca zagwarantuje Państwu: bezpłatną wycenę. Zawsze sprawdzi wilgotność i temperaturę powietrza i podłoża pod natrysk. Nasza firma od ponad 30 lat zajmuje się natryskowymi izolacjami w tym ocieplaniem poddasza. Nasza kadra wykonała tysiące metrów2 aplikując piankę poliuretanową. Oferujemy bezpłatna konsultacje na miejscu możliwych prac. Doradzimy przy wyborze grubości ocieplenia pianką pur.