Kalkulator powierzchni dachu do ocieplenia

Izolacja poddasza

Coraz większą uwagę poświęca się jakości i wydajności izolacji domów, a ocieplenie poddasza jest kluczowym elementem w jej poprawie. Od czego zacząć? Na pewno od pomiaru wielkości, kształtu połaci oraz ustalenia aktualnego stanu. Co daje wiedza o powierzchni dachu? Pozwala ona dostosować materiał oraz określić jego ilość potrzebną do pokrycia całej powierzchni dachu. To z kolei ma wpływ na koszty i skuteczność prac remontowych lub budowlanych. Obliczenie i poznanie powierzchni dachu ułatwia także decyzję, na jaki materiał się zdecydować. Poniżej znajdziesz informacje o metodzie obliczania powierzchni do ocieplenia poddasza dla dachów dwuspadowych i czterospadowych. Przedstawimy także najskuteczniejsze sposoby izolacji termicznej.

Czy ocieplenie poddasza jest ważne?

Odpowiednie ocieplenie poddasza to główny czynnik wpływający na rachunki za ogrzewanie. Niekontrolowana utrata ciepła może znacznie zwiększyć koszty eksploatacji budynku. Właściwy materiał nie tylko prowadzi do ograniczenia zużycia energii i obniżenia kosztów ogrzewania. Ułatwia też  utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz domu oraz zmniejsza ryzyko gromadzenia się wilgoci prowadzącej do powstania grzyba i pleśni. Należy zauważyć, że oprócz sezonu zimowego także w okresie letnim daje korzyści mieszkańcom domu.

Obliczanie połaci dachu — najważniejsze informacje

Zanim przystąpimy do izolacji termicznej poddasza, konieczne jest dokładne obliczenie powierzchni dachu. Przy jego wykonaniu warto poznać jego:

 • rodzaj,
 • budowę m.in.: nachylenie, wysokość, grubość krokwi,
 • sprawdzić dostępność — łatwość prowadzenia prac,
 • miejsce łączenia połaci ze ścianą wewnętrzną,
 • budowę całej przegrody dachowej,
 • ilość okien dachowych.

Wszystko to może mieć wpływ na czas pracy oraz ilość materiału do zużycia. Podczas obliczania powierzchni dachu mogą pojawić się pewne elementy, które stanowią wyzwanie lub mogą być problematyczne dla dokładnych pomiarów. Kilka takich elementów to:

 • Kominy: są często umieszczane na dachach i mogą stanowić problem ze względu na ich nieregularny kształt i wysokość. Konieczne jest uwzględnienie ich powierzchni przy obliczaniu całkowitej powierzchni dachu.
 • Okna mansardowe: które wystają z dachu, mogą dodatkowo skomplikować obliczenia ze względu na ich specyficzny kształt i położenie.
 • Świetliki: są kolejnym elementem, który może wpłynąć na dokładność pomiarów, ponieważ wycinają część powierzchni dachu i wymagają uwzględnienia ich obszaru.
 • Wentylacje dachowe są ważne dla odpowiedniego przepływu powietrza. Mogą stanowić problem ze względu na swoje różnorodne kształty i lokalizacje.
 • Żleby, czyli miejsca, gdzie spotykają się dwie połacie dachu, mogą być trudne do pomiaru z powodu ich nierówności i kształtu.

Dach dwuspadowy czy czterospadowy. Różnice w obliczeniach

Dach dwuspadowy to konstrukcja składająca się z dwóch połaci, nachylone są one symetrycznie względem środkowej osi budynku. Jest to najczęściej spotykany rodzaj dachu, który cechuje się równomiernym odprowadzaniem wody deszczowej z obu stron. Wersja czterospadowa składa się z czterech połaci nachylonych w kształcie trapezu, tworzących cztery równoległe boki. Charakteryzuje się bardziej złożoną konstrukcją niż dach dwuspadowy. Często ma mniejszy kąt nachylenia połaci dachowej, przez co zostaje więcej miejsca na poddasze użytkowe wewnątrz budynku. W obu przypadkach, obliczenie powierzchni dachu wymaga pomiaru długości i szerokości oraz nachylenia dachu z uwzględnieniem ewentualnych dodatkowych elementów. Jak okna dachowe, kominy czy wykusze.

Kalkulator powierzchni dachu dwuspadowego — przykładowe obliczenia

Dla budynku o podstawie 10 × 10 metrów i kącie nachylenia dachu dwuspadowego wynoszącym 45 stopni powierzchnia wynosi 141,42 m2.

Aby obliczyć to samodzielnie, wykonaj następujące czynności wypisane poniżej:

1. Oblicz długość połaci dachu:

  • Dach o kącie nachylenia 45 stopni tworzy trójkąt prostokątny równoramienny.
  • Każda połowa podstawy dachu ma długość 5 metrów (połowa 10 metrów).
  • Długość połaci to przeciwprostokątna tego trójkąta:

2. Oblicz powierzchnię jednej połaci:

  • Powierzchnia jednej połaci (prostokąt) to:

3. Oblicz całkowitą powierzchnię dachu:

  • Dach składa się z dwóch połaci:

  • Wartość liczbową możemy zaokrąglić:

Ostateczna powierzchnia dachu wynosi około 141.42 m2.

Inne przykłady powierzchni dwuspadowego poszycia dachowego: 

 • Dla budowli o wymiarach 10  na 10 metrów i kąt nachylenia dachu wynoszącym 30 stopni wynosi 115,47 m2.
 • Przyjmując taką samą długość szerokość budynku o innymi kącie nachylenia dachu wynoszącym 20 stopni, całość połaci będzie mieć tylko 106,42 m2.

Pomiar powierzchni dachu czterospadowego — przykładowe obliczenia

Dla budynku o podstawie 10 metrów na 10 metrów i kącie nachylenia dachu czterospadowego wynoszącym 45 stopni wielkość połaci dachowej wynosi 141,42 m2.

Chcąc poznać powierzchnię dachu o kształcie piramidy czworokątnej, zrób następujące kroki:

1. Oblicz długość połaci dachu:

  • Dach o kącie nachylenia 45 stopni tworzy trójkąty prostokątne równoramienne.
  • Połowa podstawy dachu ma długość 5 metrów (połowa 10 metrów).
  • Długość połaci to przeciwprostokątna tego trójkąta:

2. Oblicz powierzchnię jednej połaci:

  • Powierzchnia jednej połaci (trójkąt prostokątny równoramienny) to:

3. Oblicz całkowitą powierzchnię dachu:

  • Dach składa się z czterech połaci:

  • Wartość liczbową możemy zaokrąglić:

Ostateczna powierzchnia dachu czterospadowego wynosi około 141.42 m2.

Dostępne sposoby ocieplania

Po dokładnym obliczeniu powierzchni dachu można przystąpić do wyboru odpowiedniej metody ocieplania poddasza. Istnieje kilka popularnych sposobów, które mogą być stosowane zarówno w przypadku dachów dwuspadowych, jak i czterospadowych. Do podstawowych wyborów można zaliczyć piankę poliuretanową otwarto-komórkową oraz wełnę mineralną. Pianka poliuretanowa to skuteczny materiał służący do izolacji. Jest ona nanoszona na poddasze w postaci pianki. Do jej nakładania wykorzystuje się sposób natryskowy, co pozwala na uzyskanie doskonałego dopasowania do kształtu i wymiarów poddasza. Z zalet piany warto wyróżnić doskonałą izolację, gwarantująca bardzo dobre utrzymanie ciepła wewnątrz domu. Nowa warstwa nie posiada szczelin ani przerw. Do tego świetna przyczepność pozwala jej przylegać do różnych powierzchni. M.in.: membran, deskowania czy blachy. Nie zmienia swojego kształtu oraz nie opada. Swoje właściwości cieplne ma przez minimum 15 lat.

Wartość fachowej pomocy — dokładne pomiary

Dokładne pomiary powierzchni dachu są kluczowe dla skutecznego i efektywnego ocieplenia poddasza. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z pomocy specjalisty w celu dokładnego określenia wymiarów i kształtu dachu. Oto dlaczego warto wezwać fachowca do przeprowadzenia pomiarów:

 • mają wiedzę i doświadczenie w dokonywaniu precyzyjnych pomiarów, co pozwala uniknąć błędów,
 • dysponują narzędziami pomiarowymi, które pozwalają na dokładne określenie wymiarów i kształtu pokrycia dachowego,
 • potrafią uwzględnić warunki, takie jak nachylenie dachu czy występowanie przeszkód,
 • mogą wykryć ewentualne problemy, takie jak uszkodzenia czy nieszczelności, które mogą wymagać naprawy przed przystąpieniem do ocieplania.

W przypadku bardziej skomplikowanych konstrukcji dachowych, takich jak dachy wielospadowe czy mansardowe, wartość fachowej pomocy jest nieoceniona. Dzięki wiedzy specjalisty możesz uniknąć pomyłek i zapewnić skuteczne ocieplenie poddasza.

Zadbaj o poddasze swojego domu

Ocieplenie poddasza to nie tylko kwestia poprawy komfortu wewnątrz domu. To także istotny element w redukcji zużycia energii i obniżeniu rachunków za ogrzewanie. Zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej, takiej jak pianka pur otwartokomórkowa, może znacząco przyczynić się do zmniejszenia strat ciepła oraz kosztów eksploatacji. Dokładne pomiary powierzchni dachu  są kluczowe dla wyboru skutecznego ocieplenia poddasza.

Dlatego w naszej ofercie mamy możliwość darmowych oględzin wraz z pomiarem obiektu. Nasz specjalista pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie dostosowane do indywidualnych potrzeb i warunków budynku.  Decydując się na wykonanie ocieplenia w TermoPianie OK będziesz cieszyć się stabilną temperaturą w pomieszczeniach przez cały rok. Jednocześnie zmniejszając swoje rachunki za ogrzewanie i dbając o środowisko naturalne.

Powierzchnia dachu
Natrysk na poddasze połaci dachowej
Ocieplona cała powierzchnia dachowa

Ta strona używa plików cookies! Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.