Pianka pur a wilgoć więźby dachowej? 

Termoizolacja pianką poliuretanową staje się już powszechną praktyką w nowoczesnym budownictwie. Stosowanie takiego produktu nie dziwi, ponieważ piankę można z łatwością aplikować jako izolację sufitów, ścian i poddaszy.  Wielu specjalistów stanowczo twierdzi, że pianka może negatywnie wpływać na więźbę dachową, i inne elementy drewniane. Czy aby na pewno to prawda? Przekonaj się, czytając nasz artykuł.

wilgotność więźby dachowej

Pianka poliuretanowa na poddasze

W branży izolacyjnej pojawia się przekonanie, że pianka poliuretanowa powoduje gnicie drewna. W tym także na konstrukcję więźby czy innych elementów z tego materiału. To powielany mit. Zachowując wszystkie wytyczne zasad poprawnego natrysku, nic takie się nie wydarzy. Zlecając profesjonalnej firmie wykonanie, możemy być pewni, że izolacja natryskowa z piany pur zostanie wykonana poprawnie, czego potwierdzeniem będzie gwarancja znajdująca się na umowie.

Głównym celem pianki jest ocieplenie. Do zalet zaliczymy jej bardzo dobre parametry izolacyjne, lekkość, przyczepność oraz tworzenie bezspoinowej warstwy gwarantującej brak mostków cieplnych. Zastosowanie pianki pur otwarto-komórkowej obniża ryzyko powstania pleśni oraz grzybów. Po aplikacji nie pyli, a jej trwałość to minimum 15 lat. Dobrą praktyką jest natrysk pianki o grubości min. 3-4 cm większej niż krokwie. Warto pamiętać, iż przeciek i zalanie materiału nie jest równoznaczne z jego zniszczeniem. Piankę, która nasiąknęła wodą, należy wysuszyć, likwidując źródło przecieku w zewnętrznej części dachu (nie odrywamy piany). Dzięki temu odzyska swoje właściwości ocieplające.

Wilgoć a butwienie więźby dachowej

Wystawienie drewna na stałe wilgotne warunki może prowadzić do różnych problemów i uszkodzeń. Oto kilka potencjalnych konsekwencji:

  1. Gnicie:  sprzyja rozwojowi grzybów, pleśni i bakterii, co może prowadzić do gnicia drewna. Materiał zaczyna tracić swoją integralność strukturalną i staje się mniej trwały.
  2. Obkurczanie i pęcznienie: Drewno absorbuje wilgoć, co może prowadzić do jego pęcznienia. Może prowadzić to do naprężeń i uszkodzeń konstrukcji.
  3. Miejscowe deformacje: W wyniku pęcznienia i kurczenia się  może dochodzić do  deformacji konstrukcji.  Ma to wpływ na stabilność i wytrzymałość.

Zastosowanie pianki pur a wilgotność

Z pewnością, zanim zacznie się aplikację pianki, należy sprawdzić stan techniczny więźby dachowej. Konstrukcja dachu musi być bezwzględnie sucha.  To oznacza w praktyce, że nie może w żadnym miejscu zalegać wilgoć na poziomie wyższym niż 15%. To czy zalega w elementach konstrukcyjnych dachu, niestety nie da się sprawdzić łatwymi, domowymi sposobami. Do weryfikacji tego zjawiska trzeba użyć profesjonalnego wilgotnościomierza. Izolacja termiczna z piany ma zdolności do przepuszczania pary wodnej. W dokumentacji materiału jest informacja o paroprzepuszczalności określonej przez współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej, który wynosi 3-4.

Inne wytyczne przy natrysku izolacji

Powinno się zwrócić uwagę także na podłoże, na jakie ma zostać wykonana aplikacja. Musi być szczelne. Jeśli aplikacja przeprowadzana będzie na membranę, warto także zwrócić uwagę na jej naciągnięcie. W trakcie samych prac istotne są pomiary temperatury oraz wilgotności izolowanego pomieszczenia. Przed zaczęciem prac, jak i w trakcie, aktualną temperaturą dla podłoża i otoczenia musi być minimum 5°C. Do tego wilgotność względna powietrza otaczającego maksymalnie może wynosić 70%. Podsumowując, materiał termoizolacyjny wymaga ogromnej wiedzy i manualnych zdolności oraz specjalistycznych narzędzi. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie profesjonalnej firmy, zajmującej się ocieplaniem poddaszy.

O czym należy pamiętać, przed użyciem materiału izolacyjnego na poddaszu?

Dobry wykonawca natrysku pianki poliuretanowej zadba o przestrzeń pomieszczenia w trakcie wykonywania prac. Należy je odpowiednio zabezpieczyć. Świetna przyczepność materiału wymusza zakrycie lub zabezpieczenie folią elementów narażonych na ubrudzenie. Najczęściej są to ściany, drzwi oraz okna. Luźne elementy wystroju najlepiej zabrać do pomieszczeń, w których prace nie będą wykonywane. . Decydując się na profesjonalną firmę, realizującą nowoczesne izolacje natryskowe wszystkie wymienione wcześniej prace oraz wymagania zostaną przez nią zrealizowane.

Sprawdzone wykonawstwo 

Szukasz porady fachowca w kwestii izolacji pianką poliuretanową? Skontaktuj się z naszą firmą pod wskazanymi na górze telefonami. Nasza firma jest liderem w branży izolacji natryskowych. Chcąc mieć gwarancję dobrze zaizolowanego poddasza, postaw na fachowców.

Działamy w różnych miejscowościach:

Ocieplenie poddasza – Tychy

Ocieplenie poddasza – Rybnik

Ocieplenie poddasza – Katowice

Ocieplenie poddasza – Kraków

Pianka pur na membranie
Natrysk pianki na konstrukcję dachową
Ocieplenie więźby dachowej

Zobacz Podobne Artykuły

Izolacja dachu skośnego to podstawa każdego domu?

Izolacja dachu skośnego to podstawa każdego domu?

Statystyki pokazują, że dobra izolacja dachu może znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie. Wybór właściwego materiału ma znaczenie dla wydajności ocieplenia całego budynku. Dom dzięki nowej powłoce izolującej uzyska stabilniejszą temperaturę wewnątrz budynku przez...

Jak zabezpieczyć poddasze przed kunami

Jak zabezpieczyć poddasze przed kunami

Często uważa się, że walka z kunami i innymi szkodnikami na poddaszu to zadanie skomplikowane i nieskuteczne. Nic bardziej mylnego! Istnieją metody, które nie tylko efektywnie chronią nasze strychy przed nieproszonymi gośćmi. Poprawiają również izolacyjność termiczną...

Jaka grubość pianki pur na poddasze ?

Jaka grubość pianki pur na poddasze ?

Izolacja poddasza to kluczowy element zapewniający komfort termiczny w każdym domu. Wybór odpowiedniej grubości ocieplenia z pianki poliuretanowej otwarto-komórkowej jest  inwestycją w oszczędność energii. Odpowiednio dobrana przyczynia się do utrzymania ciepła w...