...

Pianka PUR czy wełna?

Nakładanie pianki poliuretanowej

Dom to miejsce, gdzie powinniśmy czuć się komfortowo i bezpiecznie. Traktujemy go jak nasze schronienie, ponieważ zapewnia spokój i ciszę. Osłania przed otoczeniem, w tym przed warunkami atmosferycznymi jak: opady deszczu, upały, mrozy oraz wiatr. W jego wnętrzu utrzymujemy temperaturę, w której czujemy się komfortowo. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio zadbać o jego izolację pod względem cieplnym, jak i akustycznym. Istnieje wiele materiałów izolacyjnych, które można stosować do ocieplenia poddasza domu. Do najpopularniejszych należą: wełna mineralna i pianka poliuretanowa. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. Poniżej przedstawiamy krótkie porady na temat tego, jaki materiał izolacyjny będzie najlepszy dla Twojego domu.

Czym jest pianka pur?

Pianka PUR to materiał izolacyjny, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jest to materiał poliuretanowy o strukturze otwartych komórek. Dzięki nim tworzy się bariera do uciekającego ciepłego powietrza. Służy on izolacji cieplnej i akustycznej dachu. Najczęściej wykorzystywana jest do ocieplenia:

 • poddasza
 • stropu
 • sufitu
 • ścian

Materiał ten ma szereg unikalnych właściwości, które można skutecznie wykorzystać. Między innymi do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie i klimatyzację budynku.

Zalety ocieplenia pianą

Do podstawowych zalet zaliczamy:

 • parametry izolujące. Współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,038 W/mK. Te bardzo dobre właściwości, pozwalają stosować piankę do ocieplenia nawet na bardzo dużych powierzchniach,
 • jednolitą warstwę. Zatrzymuje przedmuchy wiatru oraz nie pozwala na utworzenie mostków termicznych,
 • trwałość właściwości. Materiał jest odporny na działanie czasu. Utrzymuje swoje parametry ponad 15 lat.
 • paroprzepuszczalność. Nie zatrzymuje w sobie pary wodnej,
 • lekkość. Nie obciąża zanadto całej konstrukcji dachu,
 • izolację akustyczną. Zapewnia wyciszenie co szczególnie istotne w budownictwie miejskiego zgiełku czy wielopasmowych dróg,
 • bezpieczeństwo dla środowiska. Po wykonanym natrysku pianka PUR jest bezpieczna dla środowiska, nie pyli oraz nie wytwarza toksycznych substancji.

Piankę aplikuje się wprost na przygotowane podłoże. Kolejne warstwy wykonywane  są jedna na drugą. Aż do uzyskania grubości zgodnej z ustalonymi wcześniej wymaganiami klienta. Grubość izolacji wpływa na parametry ocieplenia, nie na przyczepność materiału do podłoża. Do obiektów wykonywanych najczęściej można zaliczyć domy (także w technologii szkieletowej), hale przemysłowe i obiekty rolnicze. Realizować pianką można także ocieplenia kontenerów czy przestrzenie ładunkowe pojazdów dostawczych.

Wełna mineralna — charakterystyka materiału

Wełna mineralna to materiał wyprodukowany z minerałów lub skał wulkanicznych. Końcowy produkt otrzymuje się w formie maty lub płyt. Mają one gęstą strukturę o dużej objętości. Rozróżnia się dwie główne kategorie wełny mineralnej: szklana i skalna. Dzięki swoim właściwościom służy do ocieplania i izolacji akustycznej. Może być stosowana w budownictwie w ścianach, podłogach i dachach. Jedną z kluczowych zalet wełny mineralnej jest jej ognioodporność. Jest stosunkowo łatwa w montażu. Przez co jest popularnym wyborem dla wielu projektów budowlanych.

Piana pur lub wełna — porównanie

Porównując systemy mające na celu izolacje, należy patrzeć przez pryzmat swoich potrzeby. Materiały mają wiele zbliżonych właściwości. Wełna mineralna posiada parametr λ na poziomie 0,032-0,038. Pianka poliuretanowa daje gwarancję 0,038 W/mK.  W praktyce niezależnie od swoich wyników, istotna jest też jednolita warstwa bez żadnych dziur czy szpar. Oba materiały są też barierami akustycznymi, wyciszającymi dźwięki z otoczenia zewnętrznego. Występują też i różnice:

 • szybkość prac. Realizacja pianki pur metodą natryskową pozwala wykonać ocieplenie nawet do 300 m2 w jeden dzień. W przypadku wełny mineralnej wykonanie ocieplenia takiej powierzchni zajmie dużo więcej czasu,
 • brak ryzyka zniszczenia materiału izolacyjnego w związku z przeciekiem w głąb przegrody dachowej. Pianę po zawilgoceniu lub zalaniu należy osuszyć. Sucha pianka otwartokomórkowa wraca do parametrów przed zalaniem,
 • możliwości montażu. Aplikacja materiału otwarto-komórkowego jest możliwa nawet w trudno dostępnych przestrzeniach. Pianka rośnie dopiero na podłożu, około 10 centymetrów. W czasie wzrostu wypełnia wszystkie wolne przestrzenie nawet tam, gdzie ciężko dotrzeć innym materiałom,
 • przyczepność materiału: piana PUR ma świetną przyczepność do wielu różnych rodzajów podłoży. Można stosować ja na folię wiatroszczelną, płyty MFP lub OSB, deski oraz płyty gipsowo-kartonowe. Z czasem nie zmieni ona swojego kształtu oraz nie opadnie.
 • waga materiału. Wełna mineralna waży średnio około 40 kg/m3. Piana zaś tylko około 10 kg/m3 zapewniając mniejsze obciążenie konstrukcji dachu. Takie wymagania mogą być szczególnie ważne w przypadku starszych domów lub dużych połaci dachowych. .

Niezależnie czy wybierzesz pianę pur, czy wełnę warto, żeby ostateczny materiał był najlepiej dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Warto uwzględnić kształt poddasza oraz aktualną budowę przegrody dachowej. Dzięki czemu będzie można w sposób najbardziej efektywny zminimalizować straty ciepłego powietrza. Co pozwoli najwydajniej zmniejszać rachunki za m.in. ogrzewanie.

Cena ocieplenia poddasza pianką poliuretanową

Na cenę ocieplenia składają się takie czynniki jak:

 • grubość izolacji
 • powierzchnia natrysku
 • czas wykonania prac
 • odległość od siedziby wykonawcy

Dla przykładowego budynku:

 • o powierzchni do natrysku około 150 m2,
 • oddalonego on siedziby wykonawcy o 30 km,
 • przy średniej grubości ocieplenia 20 cm.

Warto poznać dokładną cenę ocieplenia poddasza pianką pur.  W cenie znajduje się kompleksowe wykonanie prac. Od pracowników, przez sprzęt, aż po własny prąd. Zadaniem klienta jest tylko udostępnienie miejsca prac. Oczywiście klient może przygotować sobie poddasze pod późniejszą zabudowę z płyt kartonowo-gipsowych. Najlepiej poprzez przyczepienie do krokwi wieszaków, do których będzie można przyłączyć resztę konstrukcji.

Sprawdzony wykonawca ocieplenia

Wzrost zainteresowania ociepleniem, obojętnie czy to pianą pur, czy wełną, spowodował dużą ilość nowo powstających firm. Niestety nawet najlepszy materiał w rękach niedoświadczonego wykonawcy może doprowadzić do zmarnowania jego korzystnych cech.  W najgorszym wypadku źle wykonana izolacja nie będzie spełniać swojego przeznaczenia. Firma z doświadczeniem w takich pracach powinna zagwarantować klientom:

 • wsparcie eksperta przy wyborze grubości,
 • wykonanie prac w określonych i sprawdzonych warunkach,
 • zabezpieczenie wszystkich elementów, które mogłyby zostać zabrudzone,
 • dokładne sprawdzenie grubości wykonanego ocieplenia,
 • wpisanie gwarancji na umowie.

Podsumowując ocieplenie z pianki otwarto-komórkowej poliuretanowej to idealny sposób na poprawę ocieplenia poddasza swojego budynku.  Ilość zalet sprawia, że jest jednym z najskuteczniejszych produktów służących do izolacji dla obiektów mieszkalnych. Jego przewaga na tradycyjnymi materiałami w wielu cechach jest znacząca. Łącząc zalety z dobrym wykonawstwem, pianka PUR zapewni klientom oszczędności przy ogrzewaniu oraz klimatyzacji domu.

Nasza firma specjalizuje się w kompleksowym ocieplaniu poddaszy przy użyciu pianki poliuretanowej otwarto-komórkowej.

Oferujemy profesjonalne usługi, które zapewniają skuteczną izolację cieplną w Państwa domu. Zapewniamy:

 • bezpłatna wycena i konsultacja,
 • wybór odpowiedniej grubości izolacji,
 • profesjonalny montaż,
 • gwarancję jakości,
 • dostępność terminów.

Jeśli jesteś zainteresowany takim ociepleniem poddasza u siebie w domu, skontaktuj się z nami. Zapraszamy także do zapoznania się z pełną ofertą dla ocieplania domu.

Ocieplenie poddasza metodą z pianki

Zobacz Podobne Artykuły

Izolacja dachu skośnego to podstawa każdego domu?

Izolacja dachu skośnego to podstawa każdego domu?

Statystyki pokazują, że dobra izolacja dachu może znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie. Wybór właściwego materiału ma znaczenie dla wydajności ocieplenia całego budynku. Dom dzięki nowej powłoce izolującej uzyska stabilniejszą temperaturę wewnątrz budynku przez...

Jak zabezpieczyć poddasze przed kunami

Jak zabezpieczyć poddasze przed kunami

Często uważa się, że walka z kunami i innymi szkodnikami na poddaszu to zadanie skomplikowane i nieskuteczne. Nic bardziej mylnego! Istnieją metody, które nie tylko efektywnie chronią nasze strychy przed nieproszonymi gośćmi. Poprawiają również izolacyjność termiczną...

Jaka grubość pianki pur na poddasze ?

Jaka grubość pianki pur na poddasze ?

Izolacja poddasza to kluczowy element zapewniający komfort termiczny w każdym domu. Wybór odpowiedniej grubości ocieplenia z pianki poliuretanowej otwarto-komórkowej jest  inwestycją w oszczędność energii. Odpowiednio dobrana przyczynia się do utrzymania ciepła w...

Ta strona używa plików cookies! Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.