Jak zabezpieczyć poddasze przed kunami

Często uważa się, że walka z kunami i innymi szkodnikami na poddaszu to zadanie skomplikowane i nieskuteczne. Nic bardziej mylnego! Istnieją metody, które nie tylko efektywnie chronią nasze strychy przed nieproszonymi gośćmi. Poprawiają również izolacyjność termiczną i akustyczną naszych domów. Warto więc zapoznać się ze skutecznymi środkami ochronnymi: doraźnymi oraz długoterminowymi. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie pianki poliuretanowej otwarto-komórkowej, która dzięki swoim właściwościom tworzy nieprzyjazne środowisko dla gryzoni i innych intruzów. Poznamy także inne metody walki z niechcianymi lokatorami w swoim domu.

Przed wykonaniem prac
Nowa warstwa ocieplenia

Dlaczego kuny to problem?

Przed poznaniem metody ochrony warto zapytać, czemu tak bardzo nie lubimy dzikich lokatorów w swoich domach. Pojawienie się kuny skutkuje dużymi problemami. Mają one m.in. silne łapy, którymi potrafią one wyrządzić wiele szkód w postaci:

 • Uszkodzenia termoizolacji. Mogą gryźć i uszkadzać materiały izolacyjne, co prowadzi do utraty efektywności ocieplenia. To z kolei może negatywnie wpływać na koszty ogrzewania i chłodzenia budynku.
 • Niszczenie przewodów elektrycznych. Potrafią przegryźć kable do instalacji elektrycznej. To nie tylko może spowodować usterki w postaci przerwy w zasilaniu, ale także zwiększa ryzyko pożaru.
 • Zanieczyszczenie. Pozostawiają odchody, co może prowadzić do zanieczyszczenia. Może to mieć wpływ na jakość powietrza w budynku i stwarzać ryzyko zdrowotne. Na pewno utrudni przebywanie w pomieszczeniach.
 • Uszkodzenia konstrukcyjne. Gryzą różne elementy konstrukcyjne, takie jak belki czy deski, co może prowadzić do osłabienia struktury budynku.
 • Zerwanie izolacji akustycznej. Uszkadzają materiały izolacji akustycznej, co może podnieść poziom hałasu przedostający się do budynku.
 • Zagrożenie dla zdrowia. Są nosicielami różnych chorób. Ponadto alergicy mogą doświadczać reakcji alergicznych na ich sierść.
 • Niszczenie przedmiotów przechowywanych na strychu. Niszczą i uszkadzają różne przedmioty przechowywane w górnej części domu jednorodzinnego. Takie jak ubrania, meble czy książki. 
Kuna

Skuteczne metody ochrony poddasza przed szkodnikami

Jak zabezpieczyć poddasze przed kunami?  Wymaga to przemyślanej strategii i wykorzystania odpowiednich materiałów.  Działania można podzielić na dwa rodzaje: doraźne lub długotrwałe.

Do doraźnych, czyli takich, dzięki którym możemy wypłoszyć już zamieszkałe dzikie zwierzęta, zaliczamy:

 • dźwiękowe odstraszacze: dźwięki, które są nieprzyjemne dla nich, mogą być skuteczne w ich odstraszaniu. Istnieją urządzenia emitujące sygnały niezauważalne dla ludzkiego ucha, ale irytujące dla kun.
 • substancje odstraszające: na rynku dostępne są specjalne preparaty odstraszające. Są to najczęściej spreje lub granulki.
 • pułapki: mogą być skutecznym sposobem na ich złapanie.
 • odstraszacze zapachowe: mają one wrażliwy zmysł węchu, więc warto użyć substancji o intensywnym zapachu. Możesz użyć olejków eterycznych takich jak olejek z mięty, lawendy, czy anyżu.
 • środki domowe: w niektórych przypadkach ludzie stosują środki domowe, takie jak sproszkowany pieprz czy ocet. Metody te jednak mogą być mniej skuteczne.

Żeby odpowiednio zabezpieczyć dach przed kunami, należy zastosować metody długotrwałe. Takie jak:

 • sprawdzenie miejsc możliwego wejścia: przeszukać poddasze w poszukiwaniu szczelin, otworów czy miejsc, przez które kuny mogłyby się przedostać. Następnie je zabezpieczyć używając na przykład metalowych kratek, siatek czy blachy, które uniemożliwią im dostęp. Warto zwrócić uwagę także na podbitkę dachową czy aktualne pokrycie dachowe. W miejscach takich jak okapy dachowe czy rynny popularne jest użycie grzebieni dachowych z kolcami z pcv.
 • zastosowanie już przy budowie domu materiału termoizolacyjnego, który będzie nieprzyjaznym miejscem dla gryzoni.

Do takich materiałów zaliczamy piankę pur otwarto-komórkową. Jest jednym z najbardziej efektywnych rozwiązań, które zapewniają długotrwałą ochronę. Dzięki swoim właściwościom i tworzy nieprzyjazne środowisko, w którym gryzonie czy inne zwierzęta nie lubią przebywać i się zagnieżdżać. W ten sprytny sposób pozbywamy się problemu z kunami na poddaszu.

Zalety zastosowania pianki pur w walce z kunami

Stosowanie pianki do izolacji poddaszy jest szybkim i skutecznym sposobem na zapobieganie zagnieżdżania się kun we wnętrzach budynków. Do tego pianka gwarantuje kilka dodatkowych zalet:

 • oszczędności na rachunkach: w szczególności za ogrzewanie oraz klimatyzację.
 • świetną jakość warstwy termoizolacyjnej: posiada wysokie parametry izolacyjności cieplnej. Przyczyniając się do utrzymania ciepła w budynku i obniżenia kosztów ogrzewania.
 • jednolitość: właściwości oraz struktura materiału odpowiada za stworzenie warstwy ocieplenia. Nie ma w niej  przerw, a więc nie posiada mostków termicznych.  Do tego wypełnia wszelkie wolne przestrzenie i zakamarki.
 • trwałość: jest materiałem o wysokiej odporności na upływający czas. Swoje pierwotne parametry utrzymuje przez minimum 15 lat.
 • wygłuszenie: dzięki swoim właściwościom pianka doskonale wygłusza hałas z zewnątrz.
 • paroprzepuszczalny: ten materiał dachowy nie zatrzymuje pary wodnej, niwelując ryzyko rozwojowi pleśni i grzybów.
 • ekologiczność: piana jest rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska, co stanowi ważny aspekt w kontekście zrównoważonego budownictwa. Podlega także recyklingowi.

Porównanie zabezpieczeń dachu przed kunami. Pianka poliuretanowa a inne metody

Wybór odpowiedniego sposobu na termoizolację jest kluczowy dla zachowania jego funkcjonalności i stanu technicznego domu. Pianka jest jednym z popularnych rozwiązań, które oferuje doskonałą izolację cieplną oraz akustyczną. Stanowi niekorzystne środowisko dla gryzoni i innych nieproszonych gości. Do innych możliwych rozwiązań ocieplania zaliczamy wełnę mineralną oraz styropian. Jednak to stosowanie pianki niesie za sobą korzyści także przeciwko kunom. Warto takzę poznać mozliwe cenę ocieplenia piana pur. Jako właściciele domów starając się uniknąć występowania gryzoni lub ich ponownego pojawienia się warto połączyć różne metody zabezpieczające przed zagnieżdżeniem, jak i przedostawaniem się ich do wnętrza budynku.

Przez nałożeniem izolacji
Izolacja na poddasze

Wykonanie izolacji poddasza – jak zastosować pianę

Przed przystąpieniem do aplikacji pianki poliuretanowej na poddaszu, niezbędne jest dokładne przygotowanie powierzchni. Inspekcja poddasza powinna być pierwszym krokiem. Powinno upewnić się, że nie ma żadnych uszkodzeń konstrukcyjnych, wilgoci czy obecności szkodników, które mogłyby negatywnie wpływać na jakość i trwałość izolacji. Następnie należy również zadbać o odpowiednią wentylację przestrzeni. Zapobiegnie to kondensacji wilgoci i gwarantuje długotrwałą efektywność izolacji. Jeśli to wymagane warto zainstalować odpowiednie nawiewniki czy kartki wentylacyjne.  Likwidując poprzednią warstwę izolacyjną pozostaje sprawdzić i oczyścić miejsca po gniazdach kun i innych gryzoni. Wszelkie przerwy i szczeliny w podłożu muszą być uszczelnione. Przed zastosowaniem materiału w przydatku natrysku na membranę powinna ona być odpowiednio naciągnięta. Zapewni to ciągłość i brak odkształceń aplikowanej warstwy izolacyjnej. Ostatnim etapem pozostaje sam natrysk o ustalonej wcześniej grubości, którą klient w obecności wykonawcy powinien sprawdzić.

Zobacz Podobne Artykuły

Izolacja dachu skośnego to podstawa każdego domu?

Izolacja dachu skośnego to podstawa każdego domu?

Statystyki pokazują, że dobra izolacja dachu może znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie. Wybór właściwego materiału ma znaczenie dla wydajności ocieplenia całego budynku. Dom dzięki nowej powłoce izolującej uzyska stabilniejszą temperaturę wewnątrz budynku przez...

Jaka grubość pianki pur na poddasze ?

Jaka grubość pianki pur na poddasze ?

Izolacja poddasza to kluczowy element zapewniający komfort termiczny w każdym domu. Wybór odpowiedniej grubości ocieplenia z pianki poliuretanowej otwarto-komórkowej jest  inwestycją w oszczędność energii. Odpowiednio dobrana przyczynia się do utrzymania ciepła w...

Ocieplenie strychu. Zmiana na poddasze użytkowe dzięki piance

Ocieplenie strychu. Zmiana na poddasze użytkowe dzięki piance

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak skutecznie ocieplić strych w swoim domu? Pianka pur otwarto-komórkowa okazuje się doskonałym wyborem, przynoszącym wiele korzyści. W niniejszym artykule przyjrzymy się zaletom stosowania tego rodzaju izolacji, procesowi jej aplikacji....