Izolacja akustyczna domu. Co warto wiedzieć?

Każdy właściciel domu marzy o tzw. świętym spokoju. Takie życzenie może jak najbardziej zostać spełnione. Jednak aby cieszyć się doskonałą ciszą w swoim gospodarstwie domowym, należy zastosować dobrą izolację akustyczną. Najlepiej dostosowaną do budownictwa mieszkalnego. Poznaj najważniejsze informacje związane z izolacyjnością akustyczną w domach.

Izolacja akustyczna domu

Czynniki, wpływające na izolacyjność akustyczną budynku mieszkalnego

Izolacja akustyczna jest determinowana przez szereg czynników. Kluczowy jest jednak rodzaj zastosowanych przegród. Im przegroda cechuje się większą masą, tym lepiej zatrzymuje dźwięki powietrzne i uderzeniowe. Nie oznacza to jednak, że przegrody o lżejszych konstrukcjach są gorsze. Mogą się wyróżniać również dobrą izolacyjnością, jednak ich budowa musi być włóknista lub porowata. Zarówno dźwięki powietrzne, jak i uderzeniowe można skutecznie tłumić dzięki wysokojakościowym produktom tj. pianka poliuretanowa.

Jaki wskaźnik izolacyjności jest rekomendowany dla budynków mieszkalnych?

Akustyka określana jest między innymi przez wskaźniki. Nie inaczej jest w przypadku budynków mieszkalnych, gdzie izolacyjność akustyczna nie powinna być większa niż 63 dB. Taka wartość jest determinowana przez polskie przepisy prawne. Jednak w praktyce, kierując się taką wartością, nie będziemy usatysfakcjonowani z wygłuszenia. Dlatego fachowcy rekomendują obniżenie wskaźnika do 30 dB, co jest możliwe przy zastosowaniu odpowiednich produktów dźwiękochłonnych.

Jaki produkt doskonale wygłusza ściany w domu?

Do poprawy izolacyjności akustycznej ścian najczęściej stosuje się wełnę mineralną, styropian czy okładziny płyt GK. Wymienione produkty są sprawdzonymi rozwiązaniami, pozwalającymi wygłuszyć dom. Nowoczesne budownictwo wciąż szuka nowych, efektywniejszych produktów, które spełniają coraz to większe oczekiwania właścicieli domów. Dlatego coraz więcej właścicieli nieruchomości decyduje się na wykonanie izolacji akustycznej pianką poliuretanową otwarto-komórkową. Produkt tego typu jest powszechnie znanym produktem termoizolacyjnym, lecz mało osób wie, że pianka tego typu ma świetne właściwości dźwiękoszczelne. Wszystko z powodu struktury pianki, która cechuje się miękkością i niską gęstością. Zatem nic dziwnego, że w prosty i szybki sposób pozwala wygłuszyć pomieszczenia, w których hałas jest niepożądany. Na uwagę zasługuje fakt, że wspomniana pianka jest powszechnie stosowana w procesie konstruowania studiów nagraniowych. Jeśli podczas budowy domu, chcesz wykonać trwałą barierę dźwiękoszczelną, to użycie pianki poliuretanowej będzie świetnym pomysłem.

Działamy w różnych miejscowościach:

Ocieplenie poddasza – Bielsko-Biała

Ocieplenie poddasza – Tychy

Ocieplenie poddasza – Katowice

Ocieplenie poddasza – Kraków

Zobacz Podobne Artykuły

Budowa dachu dwuspadowego — poprawna przegroda dachowa

Budowa dachu dwuspadowego — poprawna przegroda dachowa

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcji budynku, pełniący zarówno funkcję praktyczną, jak i estetyczną. Chroni nas przed kaprysami pogody, zapewnia izolację termiczną i akustyczną, a jednocześnie nadaje charakter i styl całej nieruchomości. Wybór...

Termomodernizacja poddasza: Jak zacząć proces ocieplania domu?

Termomodernizacja poddasza: Jak zacząć proces ocieplania domu?

Termomodernizacja poddasza to ważny krok, który może pomóc zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię i poprawić komfort życia w domu. Dzięki ociepleniu poddasza zmniejszamy straty ciepła, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania. W tym artykule przedstawimy,...