Różnice między piankami o otwartych i zamkniętych komórkach

Decydując się na rodzaj izolacji z pianki natryskowej należy bezwzględnie poznać cechy i zalety  otwartokomórkowych i zamkniętokomórkowych pianek poliuretanowych. Wybranie odpowiedniej technologii do izolacji i ocieplenia domu, może wydawać się trudniejsze niż jest w rzeczywistości. Poznanie różnic i zalet tych dwóch technologii, pozwala podjąć właściwą decyzję i osiągnąć optymalny efekt końcowy w oparciu o potrzeby i wyznaczony cel.

JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY IZOLACJĄ Z PIANKI O OTWARTYCH I ZAMKNIĘTYCH KOMÓRKACH?

Pianka o otwartych i zamkniętych komórkach to różne rodzaje izolacji. Każda z nich ma inne, mocne strony.  Wybór odpowiedniego rodzaju sprowadza się do zrozumienia jaki ma się możliwości oraz cel.

przygotowanie budynku do ocieplenia i izolacji dachu mieszkalnego TermoPianą OK (3)

RÓŻNICE MIĘDZY PIANKAMI O OTWARTYCH I ZAMKNIĘTYCH KOMÓRKACH.

Komórki

Pianka o otwartych komórkach – struktura tego rodzaju materiału  jest stworzona w 80% lub więcej  z komórek otwartych, wypełnionych powietrzem. To właśnie ono pełni funkcję izolatora. Dzięki temu pianka jest materiałem miękkim i lekkim.

Pianka zamkniętokomórkowa – materiał ten ma strukturę komórek zamkniętych. Jest znacznie sztywniejsza  i odporniejsza na zgniatanie niż pianka otwarto komórkowa.

Gęstość

Pianka zamkniętokomórkowa –  posiada gęstość  do 60 kg na m3 zaś pianę otwartokomórkową cechuje gęstość między 8-12 kg m3.

Technologia natrysku

Jest to jedna z najważniejszych różnic z punktu widzenia aplikacji pianki natryskowej.

Pianka zamkniętokomórkowa – jest zaprojektowana tak, aby po natryskiwaniu pojedyncza warstwa rozszerzała się do 2cm grubości. Można natryskiwać tyle warstw ile jest potrzebnych aby osiągnąć  założoną  wartość izolacji termicznej.

Pianka otwartokomórkowa – została zaprojektowana tak, aby rozszerzać się do 8 cm grubości przy pojedynczej warstwie, co oznacza, ze przy mniejszej ilości warstw osiąga się większe grubość izolacji.

Wartość R

Wartość R dla pianek poliuretanowych wyznacza opór cieplny lub innymi słowy, wartość określająca jak dobrze izolują. Im wyższa wartość R tym lepsza izolacyjność.

Pianka zamkniętokomórkowa – ma wyższą wartość R niż pianka otwartokomórkowa. Ta wyższa wartość sprawia, że ​​pianka o zamkniętych komórkach lepiej izoluje.

Pianki otwartokomórkowe – mają niższą wartość R niż pianka o zamkniętych komórkach, porównując do tej samej grubości. Jedna warstwa piany otwartkomórkowej potrafi jednak rosnąć czterokrotnie więcej niż jej zamknięto komórkowa odpowiedniczka.

ocieplenie i izolacja dachu mieszkalnego TermoPianą OK (7)

JAKI RODZAJ IZOLACJI NATRYSKOWEJ WYBRAĆ?

Ostatecznie zależy to od tego, jakie są cele izolacji oraz  jak jest charakterystyka obiektu. Przy dachach płaskich, fundamentach czy posadzkach najczęściej wybiera się pianki zamknięto komórkowe które oprócz izolacji termicznej spełniają też role hydroizolacji. Jeśli mówi się zaś o natrysku wewnętrznym najczęstszym wyborem jest piana otwatrokomórkowa która jako izolator termiczny i akustyczny najlepiej nadaje się na poddasza.

Potrzebujesz pomocy w wyborze między pianką otwartokomórkową a zamkniętokomórkową? Zadzwoń do nas!

Zobacz Podobne Artykuły

Ile kosztuje ocieplanie natryskowe?

Ile kosztuje ocieplanie natryskowe?

Nie da się ukryć, że obecnie borykamy się nie tylko z problemem szalejącej inflacji, ale również wysokimi cenami energii oraz opału. Dzięki ociepleniu natryskowemu możesz przyczynić się do obniżenia kosztów z swoim domu lub w budynkach gospodarczych oraz...

Izolacje natryskowe z pianki pur – jakie są ich wady i zalety?

Izolacje natryskowe z pianki pur – jakie są ich wady i zalety?

Stosowanie izolacji natryskowych z pianki pur od lat cieszy się ogromnym powodzeniem, a to właśnie ze względu na liczne możliwości jakie umożliwia ta technologia. Jednak, aby cały proces ocieplania przebiegał zgodnie z planem, a izolacja spełniała swoje zadanie,...

Wilgoć więźby dachowej a piana pur?

Wilgoć więźby dachowej a piana pur?

Termoizolacja pianką poliuretanową staje się już powszechną praktyką w nowoczesnym budownictwie. Stosowanie takiego produktu nie dziwi, ponieważ piankę można z łatwością aplikować do izolacji sufitów, ścian i poddasza. W naszym artykule zajmiemy się jedną z...

Ta strona używa plików cookies! Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.