...

Izolacja natryskowa pianą poliuretanową – co warto wiedzieć o piance pur na poddasze

Wykonanie izolacji natryskowej z pianki pur to wciąż stosunkowo nowa metoda. Ze względu na bardzo dobre właściwości cieplne, coraz więcej osób decyduje się z niej skorzystać. Jeśli szukasz innowacyjnych, a zarazem łatwych rozwiązań budowlanych, to koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. Dowiesz się z niej, na czym polega, jakie są jej zalety oraz poznasz najczęściej zadawane pytania. Wszystko po to, żeby korzystanie ze swojego domu było bardziej komfortowe i oszczędne dla portfela.

natrysk izolacji natryskowej
Izolacja natryskowa na poddaszu

Po co ocieplać dom?

Izolacja termiczna jest niezbędna w domu z kilku powodów. Oto kilka z nich:

  • Oszczędność energii — izolacja zmniejsza straty ciepła. Dzięki temu, że ciepło nie ucieka na zewnątrz, zużywamy mniej energii na ogrzewanie w okresie zimowym. Pozwala to na oszczędności w kosztach związanych z zużyciem energii.
  • Komfort termiczny — zapobiega przedmuchom wiatru przez przegrodę dachową. Pozwala na łatwiejsze utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach. Zmniejsza różnicę temperatur między pomieszczeniami.
  • Ochrona przed wilgocią —  materiał powinien być paroprzepuszczalny, zmniejszając ryzyko gromadzenia się wilgoci. Zapobiegając powstawaniu pleśni i grzybów oraz innych problemów zdrowotnych.
  • Bariera przed hałasem — może również działać jako izolacja akustyczna. Pozwala na zmniejszenie poziomu hałasu z otoczenia w domu.
  • Dba o środowiska — pozwala na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Poprzez minimalizowanie zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania domu.

Podsumowując, izolacja jest niezbędna w każdym domu. Przyczynia się do oszczędności energii, zwiększenia komfortu cieplnego. Chroni przed wilgocią i hałasem, a także dba o środowisko.

Różne metody termoizolacji domu

Istnieje kilka sposobów na zaizolowanie poddasza i innych wewnętrznych konstrukcji budynku. Poniżej kilka innych sposobów:

  • Wełną mineralną — to tradycyjna metoda. Polega na ułożeniu mat wełny mineralnej między krokwie lub na belkach stropowych. Wełna mineralna jest dostępna w różnych grubościach i jest stosunkowo tania. Wymaga jednak użycia rękawic i maski ochronnej. Powodem jest wysoka zawartość pyłów i innych związków drażniących.
  • Płytami styropianowymi — ta technika polega na ułożeniu płyt z polistyrenu ekstrudowanego lub spienionego na powierzchni poddasza. Styropian jest lżejszy od wełny mineralnej. Ich wadą zwykle jest brak paro-przepuszczalności.
  • Pianą poliuretanową — to nowoczesna technologia, która polega na nakładaniu poliuretanu bezpośrednio na powierzchnię poddasza. Natrysk izolacji pur tworzy jednolitą i szczelną powłokę, która chroni przed utratą ciepła. Jest ona skuteczna także w trudno dostępnych miejscach. Piana pur jest bardzo skuteczna dzięki braku mostków termicznych.

Wybór odpowiedniej metody termoizolacji zależy od wielu czynników. Takich jak budżet, rodzaj konstrukcji dachowej oraz jego poszycia czy poziom izolacji, jaki chcemy uzyskać. Warto pamiętać, że odpowiednio wykonana pozwala na oszczędność energii i niższe koszty ogrzewania.

 

Porównanie izolacji natryskowej pianą pur z tradycyjnymi materiałami do ocieplenia

Piana PUR otwartokomórkowa Tradycyjne sposoby
Właściwości izolacyjne 0,038 W/mK 0,035-0,045 W/mK
Hydroizolacja Nie Nie
Paroprzepuszczalność Tak Tak

Waga warstwy

 

25 cm/150 m2

375 kg od 900 kg
Czas wykonania prac 200 m2 1 dzień 2 dni
Trwałość 20 lat 20 lat

Czym są izolacje natryskowe?

Na wstępie warto odpowiedzieć na pytanie, czym w ogóle są izolacje natryskowe? Wykonanie izolacji poddasza i innych elementów konstrukcyjnych metodą natryskową to obecnie jedna z najlepszych dostępnych metod. W dużym uproszczeniu jest to praca z pianą polegająca na natryskiwaniu materiału na powierzchnię. Na niej po chwili materiał puchnie, zwiększając nawet pięćdziesięciokrotnie objętość. Materiał mocno przywiera do powierzchni i wypełnia każdą szczelinę, tworząc szczelną i trwałą strukturę. Te jednolita struktura bez żadnych łączeń powoduje brak mostków cieplnych czy przedostawania się przedmuchów wiatru. Jest to jeden z najszybszych i najbardziej wydajnych sposobów na ocieplanie wszelkich powierzchni. W ciągu kilku godzin można wykonać poddasze o powierzchni 300 m2. Materiał znajduje zastosowanie od niewielkich poddaszy, aż po budynki jak hale magazynowe oraz budynki produkcyjne.

Właściwości pianki poliuretanowej otwartokomórkowej a zamkniętokomórkowej?

Na rynku można spotkać różne rodzaje piany. M.in. piankę poliuretanową pur zamkniętokomórkową oraz otwartokomórkową. Pierwszy rodzaj produktu, czyli pianka zamkniętokomórkowa cechuje się wytrzymałością i dobrymi parametrami izolacyjnymi. Ma właściwości ociepleniowe, jak i wodoszczelne (hydroizolacyjne). Wykorzystywana po zewnętrznych stronach domu. Można nią zaizolować takie elementy jak fundamenty czy dachy płaskie. Odmiana otwartokomórkowa na przykład TermoPiana OK służy do ocieplania. Jest lżejsza (nie obciąża nadmiernie konstrukcji) oraz tańsza. Produkt tego typu, można stosować zarówno do nowych budynków, jak i tych wymagających prac modernizacyjnych. Często stosowana przy zmianie na poddasza użytkowe. W użyciu w budynkach mieszkalnych oraz o przeznaczeniu gospodarskim i przemysłowym. Użycie TermoPiany OK sprawi, że izolacja termiczna poddasza, sufitu, stropu czy ścian będzie niezwykle prosta i bezpieczna oraz zabezpieczy budynek przed utratą ciepła.

Porównanie pianek pur:

 Piana Otwartokomórkowa Zamkniętokomórkowa
Właściwości izolacyjne 0,038 W/mK 0,024 W/mK
Hydroizolacja Nie Tak
Paroprzepuszczalność Duża Mała
Warstwa 10 cm/m2 waży: 1 kg 4,5 kg
Czas wykonania prac 150 m2 powierzchni 1 dzień 1 dzień
Miejsce zastosowania Wewnętrzne elementy budynku Zewnętrzne elementy budynku
Trwałość 20 lat 20 lat

 

Jak wygląda proces wykonania izolacji piany poliuretanowej

Piany otwartokomórkowej:

Piany zamkniętokomórkowej:

Natryskowe izolacje poliuretanem – zalety

Z niewymienionych wcześniej zalet izolacji natryskowych pianą pur warte uwagi są jeszcze:

  • pianka pur nie są atrakcyjnym miejscem zamieszkania dla nieproszonych gości. Jak: kuny, myszy i inne gryzonie, które z lubością goszczą w innych materiałach. Wbrew pozorom, to bardzo istotna zaleta. Zniszczenia dokonane przez zwierzęta wiążą się z kosztownymi naprawami.
  • przepuszcza wilgoć, wypuszczając ją z domu. I to właśnie przez tzw. „oddychanie” nie sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Dodatkowo w przypadku zalania izolacji z pianki poliuretanowej, po osuszeniu wraca do pierwotnych parametrów izolacyjnych.
  • wykonanie przez profesjonalnych wykonawców gwarantuje wykorzystanie pełnego potencjału materiału.
  • dzięki swojej strukturze działa jak bariera akustyczna dla dźwięków zewnątrz domu.

Inwestycja w izolację natryskową pianą pur dla każdego domu

Metoda natryskowa powinna zostać zlecona doświadczonej firmie. Nasza firma Termopian jest obecna na rynku od ponad 30 lat. Wychodząc naprzeciwko oczekiwaniom klientów, korzystamy tylko ze sprawdzonych, własnych produktów. Istotna w każdej branży, ale budowlanej szczególnie jest tu jakość wykonania, którą my gwarantujemy. Nasze prace oferujemy wykonanie prac na terenie Śląska i Małopolski.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ocieplenia poddasza pianką.

Najczęstsze pytania dotyczące prac z pianką otwarto-komórkowej na poddaszu

Jakie parametry ma pianka PUR?
– jakość izolacji jest na bardzo dobrym poziomie. Współczynnik przewodzenia ciepła lambda wynosi 0,038 W/mK.

Jakie są zalety metody natryskowej?
– z podstawowych można wymienić szybkość prac (do 300 m2) w jeden dzień oraz precyzje wykonania. Z pomocą pianki można docieplać każde nawet trudnodostępne miejsce. Do tego dochodzi dokładność grubości izolacji, poprzez nakładanie kolejnych warstw na siebie.

Czy się różni TermoPiana OK ?
– nasz produkt od innych pianek wyróżnia się niebieskim kolorem oraz parametrami termoizolacyjnymi.

Jaka wybrać grubość izolacji?
– od grubości warstwy zależy jaki współczynnik izolacyjności będzie posiadać nasze docelowe ocieplenie np. poddasze. Co do zasady: lepsze docieplenie większa grubość materiału. Przy doborze grubości służymy pomocą, poprzez kontakt telefoniczny lub bezpłatną wizję lokalną. Można także skorzystać z naszej specjalnie do tego stworzonej podstronie. Do podstawowych zasada dot. grubości izolacji należy, żeby grubość natrysku izolacji była większa niż grubość krokwi.

Jak będzie się zachowywał ocieplenie natryskowe pianką za kilka lat?
– poliuretan należy do trwałych. Swoje początkowe właściwości utrzymuje minimum przez 15 lat.

Kiedy można wykonać natrysk?

– ocieplanie pianką można wykonać w dowolnej porze roku. Jakość ocieplenia z piany pur w dużej mierze zależy od jakości wykonania. Przed rozpoczęciem aplikacji należy sprawdzić poziom wilgotności podłoża oraz powietrza.

Ile kosztuje natrysk pianki poliuretanowej?
– koszt natrysku izolacji zależy od kilku czynników. Między innymi takich jak: grubości izolacji czy miejsce realizacji zadania. W związku z tym zawsze proponujemy, bezpłatną wycenę prac oraz wizję budynku.

piana otwartokomórkowa
Natrysk izolacji w postaci pianki

Ta strona używa plików cookies! Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.