Stosowanie izolacji natryskowych z pianki pur od lat cieszy się ogromnym powodzeniem, a to właśnie ze względu na liczne możliwości jakie umożliwia ta technologia. Jednak, aby cały proces ocieplania przebiegał zgodnie z planem, a izolacja spełniała swoje zadanie, należy dokładniej przyjrzeć się również wyzwaniom, z którymi trzeba się zmierzyć podczas pracy z pianką poliuretanową.


Spis treści:
- Czym są izolacje natryskowe?
- Natryskowe izolacje – zalety
- Izolacja natryskowa – więcej zalet niż wad
Czym są izolacje natryskowe?
Na wstępie warto odpowiedzieć na pytanie czym w ogóle są izolacje natryskowe? W dużym uproszczeniu jest to praca z pianką pur polegająca na natryskiwaniu materiału na powierzchnię. Na niej po chwili materiał puchnie, zwiększając nawet pięćdziesięciokrotnie objętość. Pianka mocno przywiera do powierzchni i wypełnia każdą szczelinę, tworząc szczelną i trwałą strukturę. Te jednolita struktura bez żadnych łączeń powoduje brak mostków cieplnych czy przedostawania się przedmuchów wiatru. Jest to jeden z najszybszych (w ciągu kilku godzin można ocieplić poddasze o powierzchni 100 m2) i najbardziej wydajnych sposobów na ocieplanie wszelkich powierzchni. Od niewielkich poddaszy, aż po budynki wielko-powierzchniowe jak hale magazynowe oraz budynki produkcyjne.
Natryskowe izolacje – zalety
Ze względu na specyficzną budowę i właściwości natryskowe izolacje nie są atrakcyjne dla nieproszonych gości. O ile, dobrze znane, choć nie bardzo lubiane kuny, myszy i wszelkie gryzonie z lubością niszczą uszczelnienia wykonane z innych materiałów izolacyjnych, o tyle nie interesują się pianką. Wbrew pozorom, to bardzo istotna zaleta. Zniszczenia dokonane przez zwierzęta wiążą się z kosztownymi naprawami. O ile izolacja nie wpuszcza gryzoni, to z powodzeniem przepuszcza wilgoć. I to właśnie przez „oddychanie” pianka ma olbrzymią przewagę nad tradycyjną produktami, które chłoną wilgoć, sprzyjając rozwojowi pleśni i grzybów. Nawet w przypadku zalania pianki poliuretanowej ta po osuszeniu wraca do pierwotnych parametrów izolacyjnych. Duża zaletą tej technologii jest także sama metoda jej nakładania dzięki której wykonawca w łatwy sposób dociera nawet w trudniej dostępne miejsca ocieplając je.
Izolacja natryskowa – więcej zalet niż wad
Wśród szeregu zalet, izolacja natryskowa ma również pewne minusy. Jednym z nich na pewno będzie wyższa, niż w przypadku tradycyjnych metod, cena. Zaangażowanie wykwalifikowanego pracownika i specjalistycznego sprzętu oraz sam koszt materiału przewyższą cenę własnoręcznie wykonanej izolacji wełną czy styropianem. Te nieliczne wady, ogromna pozytywna dysproporcją wypierają tradycyjne metody.. Praca z pianką pur jest o wiele wydajniejsza, bezpieczna dla środowiska naturalnego oraz dla osób borykających się z alergiami. W ostatecznym rozrachunku wyższe koszty zostają zniwelowane przez właściwości użytkowe. Na izolacje z pianki pur warto patrzeć jak na inwestycję, dzięki której w kolejnych latach zmniejszymy nakłady na ogrzewanie oraz klimatyzacje naszych wnętrz. Izolacja natryskowa to zdecydowanie dobry wybór!