Izolacje natryskowe z pianki pur – jakie są ich wady i zalety?

Stosowanie izolacji natryskowych z pianki pur od lat cieszy się ogromnym powodzeniem, a to właśnie ze względu na liczne możliwości jakie umożliwia ta technologia. Jednak, aby cały proces ocieplania przebiegał zgodnie z planem, a izolacja spełniała swoje zadanie, należy dokładniej przyjrzeć się również wyzwaniom, z którymi trzeba się zmierzyć podczas pracy z pianką poliuretanową.

Izolacje natryskowe z pianki pur

Spis treści:

    1. Czym są izolacje natryskowe?

    1. Natryskowe izolacje – zalety

    1. Izolacja natryskowa – więcej zalet niż wad

Czym są izolacje natryskowe?

Na wstępie warto odpowiedzieć na pytanie czym w ogóle są izolacje natryskowe? W dużym uproszczeniu jest to praca z pianką pur polegająca na natryskiwaniu materiału na powierzchnię. Na niej po chwili materiał puchnie, zwiększając nawet pięćdziesięciokrotnie objętość. Pianka mocno przywiera do powierzchni i wypełnia każdą szczelinę, tworząc szczelną i trwałą strukturę. Te jednolita struktura bez żadnych łączeń powoduje brak mostków cieplnych czy przedostawania się przedmuchów wiatru. Jest to jeden z najszybszych (w ciągu kilku godzin można ocieplić poddasze o powierzchni 100 m2) i najbardziej wydajnych sposobów na ocieplanie wszelkich powierzchni. Od niewielkich poddaszy, aż po budynki wielko-powierzchniowe jak hale magazynowe oraz budynki produkcyjne.

Natryskowe izolacje – zalety

Ze względu na specyficzną budowę i właściwości natryskowe izolacje nie są atrakcyjne dla nieproszonych gości. O ile, dobrze znane, choć nie bardzo lubiane kuny, myszy i wszelkie gryzonie z lubością niszczą uszczelnienia wykonane z innych materiałów izolacyjnych, o tyle nie interesują się pianką. Wbrew pozorom, to bardzo istotna zaleta. Zniszczenia dokonane przez zwierzęta wiążą się z kosztownymi naprawami. O ile izolacja nie wpuszcza gryzoni, to z powodzeniem przepuszcza wilgoć. I to właśnie przez „oddychanie” pianka ma olbrzymią przewagę nad tradycyjną produktami, które chłoną wilgoć, sprzyjając rozwojowi pleśni i grzybów. Nawet w przypadku zalania pianki poliuretanowej ta po osuszeniu wraca do pierwotnych parametrów izolacyjnych. Duża zaletą tej technologii jest także sama metoda jej nakładania dzięki której wykonawca w łatwy sposób dociera nawet w trudniej dostępne miejsca ocieplając je.

Izolacja natryskowa – więcej zalet niż wad

Wśród szeregu zalet, izolacja natryskowa ma również pewne minusy. Jednym z nich na pewno będzie wyższa, niż w przypadku tradycyjnych metod, cena. Zaangażowanie wykwalifikowanego pracownika i specjalistycznego sprzętu oraz sam koszt materiału przewyższą cenę własnoręcznie wykonanej izolacji wełną czy styropianem. Te nieliczne wady, ogromna pozytywna dysproporcją wypierają tradycyjne metody.. Praca z pianką pur jest o wiele wydajniejsza, bezpieczna dla środowiska naturalnego oraz dla osób borykających się z alergiami. W ostatecznym rozrachunku wyższe koszty zostają zniwelowane przez właściwości użytkowe. Na izolacje z pianki pur warto patrzeć jak na inwestycję, dzięki której w kolejnych latach zmniejszymy nakłady na ogrzewanie oraz klimatyzacje naszych wnętrz. Izolacja natryskowa to zdecydowanie dobry wybór!

Zobacz Podobne Artykuły

Ocieplenie strychu. Zmiana na poddasze użytkowe dzięki piance

Ocieplenie strychu. Zmiana na poddasze użytkowe dzięki piance

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak skutecznie ocieplić strych w swoim domu? Pianka pur otwarto-komórkowa okazuje się doskonałym wyborem, przynoszącym wiele korzyści. W niniejszym artykule przyjrzymy się zaletom stosowania tego rodzaju izolacji, procesowi jej aplikacji....

Ile kosztuje ocieplanie natryskowe?

Ile kosztuje ocieplanie natryskowe?

Nie da się ukryć, że obecnie borykamy się nie tylko z problemem szalejącej inflacji, ale również wysokimi cenami energii oraz opału. Dzięki ociepleniu natryskowemu możesz przyczynić się do obniżenia kosztów z swoim domu lub w budynkach gospodarczych oraz...

Ta strona używa plików cookies! Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.