Czy ocieplić dom pianką poliuretanową? Pianka PUR czy wełna?

Natrysk pianą TermoPiana OK

Dom to miejsce, gdzie powinniśmy czuć się komfortowo i bezpiecznie. Traktujemy go jak nasze schronienie, ponieważ zapewnia spokój i ciszę. Osłania przed otoczeniem, w tym przed warunkami atmosferycznymi jak: opady deszczu, upały, mrozy oraz wiatr. W jego wnętrzu utrzymujemy temperaturę w której czujemy się komfortowo. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio zadbać o izolację, zarówno pod względem termicznym, jak i akustycznym. Istnieje wiele materiałów izolacyjnych, które można stosować do ocieplenia domu. Do najpopularniejszych należą: wełna mineralna, styropian i pianka poliuretanowa. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. Poniżej przedstawiamy krótkie porady na temat tego, jaki materiał izolacyjny będzie najlepszy dla Twojego domu.

Zalety ocieplenia PUR domu pianką

Pianka PUR to materiał izolacyjny, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jest to spowodowane głównie wyjątkową trwałością i efektywnością. Ma bardzo dobre właściwości izolacyjne, dzięki czemu stosowana jest do ocieplenia nawet bardzo dużych powierzchni. Pianka poliuretanowa jest również odporna na działanie wiatru oraz co najważniejsze czasu. Ma również kilka innych zalet. Jest ona paroprzepuszczalna i lekka,. Wraz z izolacją termiczną otrzymuje się izolację akustyczną. Ponadto po wykonanym natrysku pianka PUR jest bezpieczna dla środowiska, nie pyli oraz nie wytwarza toksycznych substancji. Najczęściej wykorzystywana jest do ocieplenia:

 • poddasza
 • stropu
 • sufitu
 • ścian

W celu osiągnięcia założonych parametrów izolacyjnych piankę natryskuje się wprost na podłoże. Aplikacja kolejnych warstw wykonywana jest na siebie, jedna na drugą. I tak, aż do uzyskania grubości zgodnej z ustalonymi wcześniej wymaganiami klienta. Grubość izolacji wpływa na parametry ocieplenia, nie na przyczepność materiału do podłoża. Do obiektów wykonywanych najczęściej tą technologią można zaliczyć domy (także w technologii szkieletowej), hale przemysłowe i obiekty rolnicze. Realizować pianką można także ocieplenia kontenerów czy przestrzenie ładunkowe samochodów dostawczych.

Porównanie ocieplenia pianką otwartokomórkową poliuretanową a wełną

Porównując systemy izolacyjne jak wełna mineralna czy pianka PUR otwartokomórkowa należy patrzeć na swoje potrzeby. Głównymi zaletami piany są:

 • szybkość prac: realizacja metodą natryskową pozwala wykonać ocieplenie nawet do 300 m2 w jeden dzień,
 • braku mostków termicznych: pianka poliuretanowa tworzy nową warstwę ocieplenia. Warstwa ta nie posiada żadnych łączeń oraz spoin. Dzięki temu nie ma ryzyka występowania żadnych szczelin czy dziur. Przy okazji znika także ryzyko przedostania się przedmuchów wiatru,
 • brak ryzyka zniszczenia materiału izolacyjnego w związku z przeciekiem w głąb przegrody dachowej: Materiał po zawilgoceniu lub zalaniu należy osuszyć. Sucha pianka otwartokomórkowa wraca do parametrów przed zalaniem,
 • aplikacja nawet w trudno dostępne przestrzenie: pianka rośnie po połączeniu dwóch komponentów dopiero na podłożu. O około od 8 do 10 centymetrów. W czasie wzrostu wypełnia wszystkie wolne przestrzenie nawet tam, gdzie ciężko dotrzeć innym materiałom,
 • przyczepność materiału: piana PUR ma świetną przyczepność do wielu różnych rodzajów podłoży. Do najczęściej spotykanych zaliczamy: folię wiatroszczelną, płyty MFP lub OSB, deski oraz płyty gipsowo-kartonowe.

Cena ocieplenia poddasza pianką PUR

Na cenę ocieplenia składają się takie czynniki jak:

 • grubość izolacji
 • powierzchnia natrysku
 • czas wykonania prac
 • odległość od siedziby wykonawcy

Dla przykładowego budynku:

 • o powierzchni do natrysku około 120 m2,
 • oddalonego on siedziby wykonawcy o 30 km,
 • przy średniej grubości ocieplenia 20 cm.

Cena wyniesie około 85 zł netto za 1 metr2. W cenie znajduje się kompleksowe wykonanie prac. Od pracowników, przez sprzęt, aż po własny prąd. Zadaniem klienta jest tylko udostępnienie miejsca prac. Oczywiście klient może przygotować sobie poddasze pod późniejszą zabudowę z płyt kartonowo-gipsowych. Najlepiej poprzez przyczepienie do krokwi wieszaków, do których będzie można przyłączyć resztę konstrukcji.

Sprawdzony wykonawca ocieplenia pianką otwartokomórkową

Szybki wzrost zainteresowania ociepleniem pianką PUR spowodował też dużą ilość nowo powstających wykonawców z wykorzystaniem tej metody. Niestety dobry materiał w rękach niedoświadczonego aplikatora może doprowadzić do zmarnowania pozytywnych cech materiału. W najgorszym wypadku nawet do źle wykonanej izolacji, która nie będzie spełniać swojego przeznaczenia. Firma z doświadczeniem w takich pracach powinna zagwarantować klientom:

 • wsparcie eksperta przy wyborze grubości,
 • wykonanie prac w określonych i sprawdzonych warunkach,
 • zabezpieczenie wszystkich elementów, które mogłyby zostać zabrudzone,
 • dokładne sprawdzenie grubości wykonanego ocieplenia,
 • wpisanie gwarancji na umowie.


Podsumowując ocieplenie z pianki otwartokomórkowej poliuretanowej to idealny sposób na podniesienie parametrów izolacyjnych swojego budynku. Ilość zalet sprawia, że jest jednym z najskuteczniejszych wewnętrznych materiałów izolacyjnych dla obiektów budowlanych. Jego przewaga na tradycyjnymi materiałami w wielu cechach jest znacząca. Łącząc zalety z dobrym wykonawstwem, pianka PUR zapewni klientom oszczędności przy ogrzewaniu oraz klimatyzacji domu.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą dla ocieplania domu.

Zobacz Podobne Artykuły

Ocieplenie strychu. Zmiana na poddasze użytkowe dzięki piance

Ocieplenie strychu. Zmiana na poddasze użytkowe dzięki piance

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak skutecznie ocieplić strych w swoim domu? Pianka pur otwarto-komórkowa okazuje się doskonałym wyborem, przynoszącym wiele korzyści. W niniejszym artykule przyjrzymy się zaletom stosowania tego rodzaju izolacji, procesowi jej aplikacji....

Ile kosztuje ocieplanie natryskowe?

Ile kosztuje ocieplanie natryskowe?

Nie da się ukryć, że obecnie borykamy się nie tylko z problemem szalejącej inflacji, ale również wysokimi cenami energii oraz opału. Dzięki ociepleniu natryskowemu możesz przyczynić się do obniżenia kosztów z swoim domu lub w budynkach gospodarczych oraz...

Ta strona używa plików cookies! Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.